Güncel

MIUI 13 Yeni Sızıntı ile Gündeme Geldi: Çoklu Pencere!

MIUI 13 hakkındaki sızıntılar lansman henüz gerçekleşmeden gelmeye başlamış görünüyor. MIUI 13 için tarih biraz erken görünüyor olabilir ancak yeni arayüzde çoklu pencere özelliği ve diğer özellikler dikkat çekiyor.

MIUI 13 Yeni Sızıntı ile Gündeme Geldi: Çoklu Pencere!

MIUI 13, 28 Aralık'ta Çin'de Xiaomi 12 serisinin üç modeliyle birlikte resmi olarak piyasaya sürülecek, Xiaomi 12 serisi ise direkt olarak MIUI 13 ile kutudan çıkacak. Xiaomi bu arayüzde, uygulama geliştirme, gizlilik ve güvenlik açısından birkaç yükseltme ile getirecek. Bu yazımızda, MIUI 13 ile eklenecek bazı yeni özelliklerden bahsediyoruz.

Önceki bir rapora göre Xiaomi, birkaç gün önce Xiaomi MIX 4, Mi 11 Ultra, Xiaomi Mi 11 Pro, Mi 11, Mi 11 Lite 5G, Redmi K40, Redmi K40 dahil olmak üzere dokuz amiral gemisi cihazı için MIUI 13 kararlı testine başladı. Ayrıca firma Redmi K40 Pro, Pro+ ve Mi 10S cihazlarıyla MIUI 12.5 üzerinde MIUI 13 uygulamalarının özelliklerini test etmeye devam ediyor.

MIUI 13'den Yeni Özellikler Geliyor

Çoklu Pencere Özelliği

MIUI PAD'in Android 11 tabanlı MIUI 13 21.12.24 sürümünü ve MIUI 13 ile birlikte gelecek olan çoklu pencere özelliğini gördüğümüz Xiaomi Pad 5 Pro'nun bu ekran görüntüsü çevrimiçi olarak sızdırıldı.

Henüz bu özelliğin nasıl çalışacağı hakkında bilgi mevcut değil. Ancak MIUI 13 ile birlikte aşağıdaki özelliklerin sisteme entegre edilmesi düşünülüyor.

MIUI 13 Yeni Sızıntı ile Gündeme Geldi: Çoklu Pencere! - Resim : 1

Çoklu Platform Ara Bağlantısı Ekleme

MIUI 13 ile Xiaomi, kullanıcıların video, ses ve uygulamanın cihazlar arası kullanımını deneyimlemek için birden fazla Xiaomi cihazı arasında bağlantı kurabilmelerini sağlayan Çoklu Platform Ara Bağlantısını tanıtacak.

Sonsuz Kaydırma

MIUI 13 ile Xiaomi, “Sonsuz Kaydırma” olarak adlandırılabilecek özelliği tanıtıyor. Bu özellik sayfanın sonuna geldiğimizde en üst sayfaya dönmektedir.

Kenar çubuğu

MIUI 13 ile Xiaomi, önceki MIUI sürümlerinde Video Araç Kutusu olarak kullanılan Akıllı Araç Kutusu özelliğini tanıtıyor. Akıllı Araç Kutusu özelliği, MIUI 12.5'in son beta sürümlerinde “Kenar Çubuğu” olarak yeniden adlandırıldı.

Küçük Widget'lar

Xiaomi , MIUI 13 ile birlikte yeni “Küçük Pencere Öğeleri”ni ekliyor. Bu pencere öğeleri MIUI 12.5 beta ile tanıtıldı ancak kararlı sürüme MIUI 13 ile eklenecek.

07 ARALIK

Ekran Açık Kalma Süresi Bilgisi Kaldırıldı

Xiaomi cihazlarda, MIUI 12.5 tabanlı Android 12 ve MIUI 13 tabanlı Android 12 sürümleri ile ekran açık kalma bilgisi kaldırıldı. Ekran başındaki bilgileri hesaplamak için bir üçüncü taraf uygulaması kullanacağız.

Hava Durumu Süper Duvar Kâğıdı Kaldırıldı

MIUI 12.5 ile Xiaomi, Hava Durumu Süper Duvar Kâğıdı özelliğini eklemişti. Ancak MIUI 12.5 Enhanced ve MIUI 13 sürüm 21.12.4'te bu tema kaldırılmıştır. En son MIUI Temaları Uygulamasını V3.0.1.0 ile yükler veya güncellerseniz, bu özellik de sizin için kaldırılacaktır.

Dosya Yöneticisine Mi Drive Kısayolu eklendi

Dosya Yöneticisi uygulamasında, dosyalarınızı Xiaomi Cloud ve Mi Drive'da göreceksiniz. Bu kısa yola bastığınızda dosyalarınıza Mi Drive'da göz atacaksınız.

Belge Filigranı

Belgelerinizin fotoğraflarını kamera üzerinden çektiğiniz dosyaların çalınmasını engellemek için filigran sistemi eklenmiştir. Belgelerin fotoğraflarına istediğiniz metni soluk bir formatta yazmanıza olanak tanır.

Kritik Pil Seviyesi

Önceki sürümde, güncellemeden önce pilin %30 ve üzeri şarj olması gerekiyordu. 21.12.4 sürümü ile bu limit %15'e indirilmiş ve kritik zaman aralığı azaltılmıştır.

01 ARALIK

Yeni MIUI 13 Başlatıcı Animasyonu

MIUI 13 başlatıcı ile, Başlatıcı simgelerinizi yüklemediğinde yeni animasyon görünür. Bu animasyon gösterilirken ikonlarınız boş ekranda beklemek yerine ana ekrana gelmeye ve bir animasyon göstermeye başlar.

28 KASIM

Yeni Galeri Simgeleri

Xiaomi, yeni MIUI Galerisi ile Mi Hesabı ile Eşitle bölümündeki simgelere değişiklikler getiriyor. Yaklaşan MIUI 13 güncellemesi ile bu yeni değişiklikleri görebileceğiz.

Yeni Xiaomi Ana Sayfa Kullanıcı Arayüzü

Xiaomi'nin ev arayüzü, önceki sürüme göre daha net, daha sade bir tasarım kullanmış. Bu değişiklik yalnızca MIUI 13 için değil, Xiaomi Home'a ​​yüklenebilen tüm Xiaomi Android cihaz kullanıcıları için de geçerli olacak.

Akıllı Araç Kutusu

Videolar araç kutusu özellikleri yalnızca MIUI Video ve TikTok için mevcuttu, artık bu özelliği MIUI 13'te cihaz çalıştırmalarında kullanabiliyoruz.

Kamera Ayarlarını Koru

Bir önceki versiyonda kamera üzerinde video ayarını seçiyoruz, lensimizi değiştiriyoruz ve uygulamayı açıp kapatırken bu ayarlar sıfırlanıyordu. Ancak MIUI 13 ile bu sorun çözüldü, kamera uygulamasından çıktıktan, sonra tekrar açtıktan sonra hangi lens seçilirse seçilsin, o ayar aynı kalıyor.

 

App Vault Kargo Takip Widget'ı

MIUI 12 ile gelen ve uygulama kasasından kargo takibine izin veren özellik daha sonra MIUI 12'den kaldırıldı, MIUI 13 ile tekrar eklenecek. Bu özellik Çin kullanıcılarına özel olacak.

Yeni Pil Sıcaklık Göstergesi

Pil sıcaklığı göstergesi MIUI 12.5 ile birlikte gelir, pilin sıcaklığını Celcius olarak gösterir ancak şimdi MIUI 13 ile Celcius yerine Soğuk, Normal ve Sıcak olmak üzere üç durum gösterir.

MIUI Beta ve Kararlı yapı arasında geçiş yaptıktan sonra özellikler otomatik olarak eklenir ve bilgileri geri yükler. Ancak, MIUI Beta ve Kararlı sürüm arasında geçiş yaparken önceki derleme verileri silinecek.

Asistan maskot

Xiaomi kendi karakterimizi yaratmamıza izin veriyor, bu da bir robotla değil, bir insanla konuşuyormuş gibi hissetmemizi sağlıyor. Bu özellik Çin'e özel olacak.

Yeni MIUI Sağlık Kullanıcı Arayüzü ve Özellikleri

MIUI Health uygulamasının arayüzü, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için MIUI 13 ile değişti.

Galeri Kronolojik Kaydırma Çubuğu

Bu özellik, aradığımız fotoğrafı daha hızlı bulmamıza yardımcı olan MIUI Galeri uygulamasıyla birlikte gelir.

Yeni MIUI Temaları Arayüzü

Yeni temalar uygulama arayüzü getiren MIUI 13'te yer alacak bir diğer özellik.

MIUI 13'ü hakkındaki beklentileriniz neler? Yorumlarda bize yazmayı unutmayın.

Yorumlar
Ahmet
Redmi 9pro kullanıyorum kesinlikle sakin redmi almayın ben aldım pişman oldun telefon telefon değil sanki tımarhaneden kaçan deli gibi kendiliğinden arama yapıyor kendi kendine format atıyor bazen karşıya ses gitmiyor aramada normal ses kayıt etiginde mikrofon çalışıyor arama yaptığında ise karşı tarafa ses gitmiyor çok sıkıntılı bir telefon kim almisa aynı lafı soyluyor
Cevapla
Yaşar
9 pro kullandım, sattım. Bir daha da redmiye bulaşmam. Şuan mi 10T kullanıyorum. Sensör problemi dışında sorun yok. Mi serisi candır
Ertuğrul
Xiaomi mi serisi dışında alınmaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.