Güncel

Müslüman çocuk Fortnite yüzünden terörist ilan edildi! Peki, neden?

İngiltere'de geçtiğimiz günlerde ilginç ve çirkin bir olay yaşandı. Müslüman çocuk Fortnite yüzünden terörist ilan edildi! Peki, neden? İşte detaylar.

Müslüman çocuk Fortnite yüzünden terörist ilan edildi! Peki, neden?

İngiltere Hükümeti geçtiğimiz yıllarda Prevent adlı radikalleşme karşıtı programı devreye sokmuştu. Bu program teröristleri hedef alacaktı. Buraya kadar her şey çok güzel değil mi? Ancak Prevent programı amacını aşmış ve müslümanları hedef almaya başlamıştı. 2016 yılında yaşı 9'un altında 2000 çocuk bu programdan dolayı terörist olarak ihbar edilmişti. Bugün ise 4 yaşındaki müslüman bir çocuğun Prevent programı dahilinde ihbar edildiği ortaya çıktı.

The Guardian'ın aktardığına göre; 2019 yılında 4 yaşındaki müslüman çocuk babasının kulübesinde silah ve bomba olduğunu söylemiş. Bu ciddi bir olay olduğu için ihbar edilmiş Prevent programı devreye girmiş. Peki, işin aslı ne?

Silah ve bombalar Fornite'ta...

İngiltere'de yaşayan çocuk, babasının Fortnite oyununu kastederek bunu söylediği olayın araştırılmasından sonra ortaya çıkmış. Bir oyundaki söylemden Prevent programının devreye girmesi de oldukça ilginç.

Ulusal Sivil Özgürlükler Konseyi'nden Rosalind Comyn konuyla ilgili olarak; "Kendi ayakkabı bağlarını bağlayacak yaşı biraz daha büyük olan yüzlerce çocuğun oynadıkları video oyunları veya ailelerinin algılanan görüşleri gibi şeylere dayanarak potansiyel gelecekteki suçlular olarak profillendirilmesinden endişe duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Fortnite

Yaşanan bu olayın ortaya çıkmasından sonra İngiltere'deki özellikle müslüman çocukları hedef alan Prevent programı bir kez daha eleştirildi. Umarız İngiltere Hükümeti bu politikasından en kısa sürede vazgeçer veya gerçekten ulusal güvenliği için çocuklar yerine yetişkinleri takip etmeye başlar....

Yorumlar
Furkan Karatay
battleoynite yav bale oyunu terör uygulamasını kim uydurdu fortune forniteparalı isteyen teror olur isteyen müslüman gta 5 e de çıplak görsel diye haber gelmedi gta 5 de terör oyunu abartmasınlar
Cevapla
AyyaS
Abartma yok ortamda. Prevent denen Büyük Britanya devletinin programı (bilgisayar programı değil bu, terörle mücadele amacıyla hükümetin kapsamlı çalışması olarak düşünün. Bizdeki Çözüm Süreci denen plansız programsız ne idüğü belirsiz saçmalık gibi ama "programlı" olanı) interneti (chat odası olur, haberleşme uygulamaları olur...) ve diğer iletişimi (telefon, mektup, telsiz...) takip ediyordur. Birisi izlenen ortamda bu tarz cümleler kurarsa alarm zilleri çalmaya başlar. Bu klasik istihbarat yöntemi zaten (iletişimin izlenmesi). Ama günümüz oyunları ve oyunların kişilerin hayatlarındaki yerleri nedeniyle yanlış alarmlar çoğalacaktır. 1985'de "Babamın roketatarı var" cümlesi askeri birlikleri mahalleye yığacakken , bugün "O da bir şey mi? Bizde tank var" karşılığı almak doğal.
Sanane
Sanane
Cevapla
ernfdn
bizde mükemmel değilizdir elbet ki ama modern batı dediğin işte bu. kendi yedikleri bokları bi farkedebilseler utanırlardı. ama farkında bile değiller.
Cevapla
Goron @q
Fotoğraftaki bebe gavur sıçanına benziyor. Yani kara kuru veya marsık tipli biri seçilmeliydi ki inandırıcı olsun.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Gelecekte müslümanlar büyük güç olabilir ancak geri veya arka planda gerçek güç yine gelişmiş ülkeler olabilir yani ekonomik olarak kendi ürünlerini pazarlasin diye kontrol altına tutarlar sizde süper güç olduk diye düşünebilirsiniz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.