Güncel

NASA kapılarını dünyaya açtı: Sadece 1 hafta

NASA, 29 Ağustos tarihinde Orion uzay aracını uzaya yollayacak. NASA’nın Ay görevi canlı olarak izlenebileceğini duyurdu.

NASA kapılarını dünyaya açtı: Sadece 1 hafta

NASA’nın yepyeni ve son derece güçlü Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ile havalanacak olan uzay aracını bu görevi sırasında izlemek de mümkün olacak.

1 hafta boyunca canlı izlenebilecek

NASA’nın merakla beklenen Artemis I ay görevinin başlamasına sadece günler kala uzay ajansı, Orion uzay aracının altı haftalık yolculuğu boyunca gerçek zamanlı olarak takip edilebileceğini açıkladı. Böylece Orion aracının 400 bin kilometrelik Ay yolculuğu ve ardından Ay yörüngesinde geçireceği 1 hafta meraklılar tarafından izlenebilecek.

Ay’a 100 kilometre kadar yaklaşacak olan Orion, neredeyse bir hafta boyunca uydumuzun yörüngesinde kalacak. Toplamda yaklaşık 2 milyon kilometre kat edecek olan uzay aracı, sonrasında ise Kaliforniya kıyılarına iniş yapacak.

Artemis I görevinden en son haberlere erişmek isteyeceğinin farkında olan NASA, Artemis Gerçek Zamanlı Yörünge Web Sitesini (AROW) duyurdu. Uzay ajansı, AROW adlı internet sitesi aracılığı ile Orion’un nerede olduğunun, Dünya’ya olan mesafesinin, aya olan mesafesinin ve görev süresininin takip edilebileceğini belirtti. En önemlisi ise bu internet sitesi üzerinden Orion tarafından çekilen görüntüler de paylaşılacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.