Netflix bir kez daha mahkemelik oldu

Netfflix Türkiye’de şu sıralar en çok izlenen dizilerden olan popüler Squid Game dizisi sebebiyle Netflix ile Güney Kore firması mahkemelik oldu

Netflix bir kez daha mahkemelik oldu

Güney Kore merkezli internet hizmet sağlayıcısı SK Broadband Squid Game dizisinin ağ kullanımını artırdığını söyleyerek konu ile ilgili Netflix’e dava açtı. SK Broadband’a göre popüler Netflix dizisi Squid Game yüzünden internet kullanımı artıyor ve artan yoğun kullanımdan dolayı gereken bakım çalışmaları maliyet oluşturuyor. Güney Koreli SK Broadband oluşan maliyeti Netflix’in karşılaması gerektiğini söylüyor. Bu yüzden de Netflix’e dava açmış bulunmakta.

Dünyada popüler olan çevrimiçi dizi film platformu Netflix Güney Koreli şirketin şikayetini inceleyeceklerini ve orta yol bulmaya çalışacaklarını söyledi.

Netflix para ödemeyi düşünmüyor

Dokuz bölümden oluşan Squid Game dizisi ilk sezonu geride bıraktı ancak gündemden düşmüyor. Netflix ile Güney Koreli internet sağlayıcı SK Broadband’i karşı karşıya getiren dizinin internette oluşturduğu trafik için Netflix para ödemesi gerektiğini düşünmüyor.

SK Broadband Youtube ve Netflix’in veri trafiğini arttırdığını ancak ağ kullanımı ücreti vermediklerini söylüyor. Ancak Amazon, Facebook ve Apple’da durumun tam tersi olduğunu ifade ediyor. Bazı Güney Koreliler de ağ kullanımı için para ödenmesi gerektiğini savunuyor.

Netflix daha önce kendisi bu konuyu mahkemeye taşıyarak karşılaşacağı sorunlarda ne yapması gerektiğini öğrenmişti. Netflix’in konu ile ilgili başvurduğu mahkeme kayıtlarına göre Netflix “görevi içerik üretmek ve izleyiciyi bu içeriğe erişilebilir kılmaktan” ibaret olduğu için para ödemesi gerektiğini düşünmüyor.