Netflix ve Apple'a kürtaj çağrısı

Geçen hafta, 400'den fazla TV şovcusu, yazar ve yapımcı, akış devlerini ve geleneksel Hollywood stüdyolarını, kürtajın yasaklandığı veya sınırlandırıldığı eyaletlerde işçiler için daha iyi koruma sağlamaya çağırmıştı.

Netflix ve Apple'a kürtaj çağrısı

Variety’nin haberine göre, şimdi, 594 diğer endüstri figürü (çoğu erkek olmak üzere) destek sözü verdi. Bunlar arasında Jordan Peele, Taika Waititi, Jason Sudekis, Ryan Murphy, Donald Glover ve JJ Abrams gibi ünlü isimler de yer alıyor.

İmza sahipleri, “Roe v. Wade. Kürtaj erişimi yalnızca hamile kalabilecek kişileri etkilemez. Hepimizi etkiliyor.” açıklamasında bulundu.

Haziran ayı sonlarında, ABD Yüksek Mahkemesi, neredeyse yarım yüzyıl boyunca ülke çapında kürtaj hakkı tanıyan bir karar olan Roe v. Wade kararını bozmuştu. Karardan sonra çok sayıda eyalet kürtaj erişimini yasakladı veya ciddi şekilde kısıtladı.

İlk mektup Issa Rae, Lilly Wachowski, Lena Waithe, Amy Schumer, Shonda Rhimes, Mindy Kaling ve Ava DuVernay gibi isimler tarafından imzalandı ve Disney, Netflix, Warner Bros. Discovery, Paramount, Apple, NBC Universal, Amazon, Lionsgate ve AMC'ye gönderildi.

Netflix ve Apple'a kürtaj çağrısı

Mektupları gönderen 1.000'den fazla sektör temsilcisi, stüdyoların kürtaj seyahat sübvansiyonları, bir prodüksiyon sırasında meydana gelen “dış gebelikler ve diğer gebelik komplikasyonları” için bakım politikaları ve bir prodüksiyon işçisinin kürtaj yaptırmasına yardımcı olanlar için yasal güvenceler hakkında ayrıntılı bilgi talep ediyor. İmza sahipleri ayrıca stüdyoların “kürtaj karşıtı adaylara ve siyasi eylem komitelerine yapılan tüm siyasi bağışları derhal durdurmasını” talep etti.

Mektupları imzalayanlar stüdyoların 10 Ağustos'a kadar yanıt vermesini istiyor. Ancak mektuplar, şirketler o zamana kadar cevap vermezse ne olabileceğini detaylandırmıyor. Stüdyolar daha önce kürtaj yaptırmak için eyaletten ayrılmak zorunda kalanların seyahat masraflarını karşılayacağını söylemişti.

Film ve TV prodüksiyonlarına yönelik cömert vergi teşvikleri sayesinde Georgia, yerel ekonomiye milyarlarca dolar değerinde olan eğlence endüstrisinde bir güç merkezi haline geldi. 2019'da Netflix de dahil olmak üzere birçok stüdyo, kalp atışı yasasının yürürlüğe girmesi durumunda eyalette projeler oluşturmayı yeniden gözden geçireceklerini söyledi (mevzuat, fetal kalp atışı tespit edildikten sonra kürtajı yasaklıyor). Bir federal temyiz mahkemesi, yasanın geçen ay yürürlüğe girmesine izin verdi.