NFT sanatçısı 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve tüm kazancı donduruldu!

Letonyalı NFT sanatçısı, 'kara para aklama' nedeniyle 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı, 8,7 milyon Euro'luk sanat kazancı donduruldu.

NFT sanatçısı 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve tüm kazancı donduruldu!

Adı Ilya Borisov olan Letonyalı NFT sanatçısı, yetkililerin 8,7 milyon Euro'luk takas edilemez token ( NFT ) kazancının kara para aklama ve büyük çapta suç geliri olduğunu iddia etmesi üzerine 12 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. 

NFT sanatçısı 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 8,7 milyon Euro'luk kazancı donduruldu!

Borisov, Sanat Suçtur adlı web sitesi aracılığıyla, hükümetin davayla ilgili olarak kendisiyle iletişim kurmadan banka hesaplarını nasıl dondurduğunu anlattı. 

Dava zaman çizelgesinde, 3.557 NFT yayınından elde edilen tutarı kazanan geliştirici, dava işlemlerinin bu yıl Şubat ayında başlatıldığını, ancak kendisine konu hakkında yalnızca 9 Mayıs'ta bilgilendirildiğini kaydetti.

“Bu karar 10 Şubat'ta çıktı, bir nüshasını almam gerektiğini söylüyor. Üç ay sonra aldım.” dedi Borisov.

Kripto düzenleme eksikliği

Açık kripto vergi düzenlemelerinin olmaması nedeniyle geliştirici, kripto para birimindeki gelirini nasıl yasallaştıracağı konusunda Letonya Devlet Gelir Servisi (VID) ile iletişime geçtiğini belirtti. Sonuç olarak, 2021 boyunca gelir vergisi kapsamında 2,2 milyon € ödedi.

Ajansın kendisine “serbest meslek sahibi” olarak kaydolmasını ve çekilen tutar üzerinden avro olarak vergi ödemesini tavsiye etmesinin ardından vergileri ödedi.

Özellikle, kendini niş içindeki başarılı sanatçılar arasında tanımlarken, 2021'deki NFT patlaması sırasında para kazandı.

Borisov, avukatı aracılığıyla banka hesabının dondurulmasına itiraz etmeyi başardı ve mahkeme, kendisine 30 Haziran'da paraya erişmesi için emir verdi.