Samsung'dan büyük atak! Tanıtımı bugün yapıldı

Uzun bir dönemdir gündemde olan Samsung 3nm teknolojisi hakkında gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Samsung'dan büyük atak! Tanıtımı bugün yapıldı

Kısa bir süre önce Samsung cephesinden 3nm çip üretimi hakkında resmi bir açıklama gelmişti. Yakın zamanda çip üretimine başlayan Samsung, bugün ise dünyanın ilk 3nm çiplerini tanıttı. 

Geçen günlerde 25 Temmuz tarihi için tanıtım töreni gerçekleşeceği ortaya çıkmıştı. Bugün ise Güney Koreli firma Samsung 3nm GAA çipin ilk sevkiyatı için tören düzenledi. Tanıtım töreni Güney Kore’nin Gyeonggi-do eyaletinde yer alan Hwaseong Kampüsündeki şirketin V1 hattında gerçekleşti.

Dünyanın ilk 3nm teknolojisine sahip çip tanıtım törenine, geliştirilmesi ve seri üretimine katılan tüm önemli çalışanlar ile birlikte 100 kişi yer aldı. Bunlar arasında Güney Kore Ticaret Sanayi ve Enerji Bakanı Chang Yang Lee ve Samsung Electronics DS CEO’su Kye Hyun Kyung da yer aldı.

Samsung yeni bir çağ başlattı

Yarı iletken üretiminde önemli şirketler arasında yer alan Samsung Electronics’de yeni bir devirin başlangıcı söz konusu. Güney Koreli şirket 2000’li yıllarda GAA teknolojisini geliştirmeye başlamıştı. Ardından teknolojiyi Samsung 3nm çiplere başarıyla uyguladı. Şirket birkaç yıllık araştırma ve geliştirme süreçlerinden sonra yeni çiplerin deneme üretimine başladı. Yeni çipler, Çinli bir kripto para madenciliği firmasına tedarik edildi.

Teksas'a 11 çip fabrikası kurulacak

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, ABD'nin Austin, Teksas bölgesinde yaklaşık 17 milyar dolara mal olduğu tahmin edilen bir çip fabrikası kuruyor.

Samsung, Teksas, Taylor ve Manor bölgelerinde inşa etmek istediği 11 fabrika için vergi indirimleri için başvuruda bulundu. Yerel yetkililerden teşvik alırsa, 11 fabrikaya yapılan toplam yatırımın toplamı 192 milyar doları bulabilir.

Tüm bunlar gerçekleşirse, Samsung bölgede 10.000'den fazla kişiyle istihdam sağlayacak. Aslında, her şey yolunda giderse, Samsung'un bu dev yatırımı Orta Teksas tarihindeki en büyük ekonomik yatırımı olacak. Önerilen 11 fabrikadan ikisi Austin'de ve dokuzu, Austin'in 25 mil kuzeydoğusunda yer alacak.

Bu fabrikalardan herhangi birinin muhtemelen çalışır ve çalışır durumda olabileceği en erken tarih 2034 iken, ikisi yalnızca 2042 için planlandı. Bununla birlikte, bunların hiçbirinin bağlayıcı olmadığını belirtmek önemlidir. Böylece, şirket teşviklerini alsa bile planlar hala değiştirilebilir veya tamamen rafa kaldırılabilir.