Nvidia, kameraya bakmasanız bile bakıyormuş gibi gösteren yeni yapay zekasını tanıttı!

Nvidia yeni tanıttı "Broadcast" uygulamasıyla özellikle yayıncıları büyük bir dertten kurtaracak. Şirket geliştirmiş olduğu yapay zeka ile sınırları aşmak istiyor. İşte detaylar.

Nvidia, kameraya bakmasanız bile bakıyormuş gibi gösteren yeni yapay zekasını tanıttı!

Nvidia, video konferans esnasında kameraya bakmayan kişiler için yeni bir yapay zeka geliştirdi. Bu sayede artık, "kameraya bak" derdi son bulacak.

Nvidia yapay zekada büyük atılım yapıyor

Nvidia Broadcast yazılımında yaptığı yeni güncelleme sayesinde, görüntülü aramalarda göz teması sorununu çözmeyi başardı. Yeni güncellemede yer alan bu ve diğer küçük özellikler, içerik oluşturucuların daha ilgi çekici sunumlar yapmasına olanak sağlıyor.

Nvidia, video görüntülerini iyileştirmek için birkaç yeni beta özellik eklediği Nvidia Broadcast 1.4'ü piyasaya sürdü. Şirketin yeni "Göz Teması" özelliği, video görüşmesi esnasında gözlerin kameraya bakmadığını tahmin edip, kameraya bakıyormuş gibi görünmesini sağlarken, yayını izleyen kişilerin videodaki konuşmacıyla daha kolay göz teması kurabilmesini sağlıyor.

Nvidia'nın yeni "Göz takibi" uygulaması kameraya bakmayanları tespit ediyor!

Nvidia, görüntülü aramalarda veya görüntülü konferansta göz temasını simüle etmeye çalışan ilk şirket değil. Apple , FaceTime aramaları sırasında kullanıcıların kamera yerine ekrana bakmalarının önüne geçmek için 2019'da iOS 13 ile "FaceTime Dikkat Düzeltme'yi" eklemişti. Microsoft , Microsoft Teams ve Skype gibi görüntülü arama uygulamalarında benzer bir özelliği sunan diğer şirketlerin başında geliyor.

Nvidia'nın uygulaması kayıt veya akış sırasında, konuşmacı eğer kasıtlı olarak uzaklara bakarsa, gerçek ve simüle edilmiş gözler arasında yumuşak bir geçiş yaparak göz temasını ne zaman kesmesi gerektiğini de öğrenmeye çalışıyor.

Şirket, göz teması özelliğini tüm göz renkleri ve aydınlatma koşulları kombinasyonlarında test etmediği için hala beta aşamasında tutuyor. Nvidia, AI tabanlı sisteme yardımcı olması için kullanıcılardan geri bildirim olarak video klipler göndermesini de istiyor.

Şirketin sunduğu teknolojileri nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.