Güncel

Obezliğe teknolojik çözüm

Bilim adamları bir çip kullanarak obezliğe çare olacaklar.

Obezliğe teknolojik çözüm

Belki de çok ciddiye alınmayan obezite çağın hastalığı olarak dünya sağlığını tehdit ediyor. Araştırmalara göre dünya genelinde her dört kişiden biri obez hastalığına sahip.

Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık ile mücadelede, diyet ve egzersizin yanı sıra cerrahi yöntemlerle de sorun için çözüm aranıyor.

1364617752_obezite-beyinden-vuruyorhaber2507785.jpg

Fakat bu tarz yöntemlerin zorluğu ve yan etkileri bulunması nedeniyle bilim adamları daha pratik yöntemlerle çareler arıyorlar. Geliştirilen yeni yöntemde, iştahtan sorumlu vagus sinirine yerleştirilecek akıllı bir mikro çiple, iştahın baskılanması düşünülüyor.

Beyin sapından çıkan on iki sinirden biri olan Vagus siniri ense kökünden çıktından sonra, boynun iki yanında seyrederek göğüs kafesine giriyor.  Bu özel yapı, mide, barsak sisteminin bir kısmına, kalp ve akciğerlere dallanarak uzanıyor ve beyin ile kalp arasında bağlantı kuran tek sinir. Beyinden gelen emirleri kalp başta olmak üzere iç organlara ileten Vagus siniri, uyarı taşıdığı iç organların çalışmalarını yavaşlatıyor.

Bu özel sinire bir mikro çip yerleştirerek iştahı kontrol altına almaya çalışan bilim adamları, çipin hayvanlar üzerindeki denemelerine başladı. İnsanlar üzerindeki denemelere de üç yıl içinde başlanacağı söyleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.