Güncel

Olimpiyat madalyasını yardım için satışa çıkardı!

Polonyalı bir sporcu 2020 Tokyo Olimpiyatları'ndan kazandığı madalyasını satışa çıkardı. İşte detaylar.

Olimpiyat madalyasını yardım için satışa çıkardı!

Polonyalı cirit atıcı Maria Andrejczyk, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda gümüş madalyayı aldıktan sadece beş gün sonra, ülkesinde kalp ameliyatı olması gereken bir bebeği kurtarmak için madalyasının müzayedeye çıkardı. Polonya'dan California'daki Stanford Üniversitesi'ne seyahat etmesi gereken 8 aylık bir çocuk olan Miłoszek Małysa’nın kalp ameliyatı olması gerekiyordu. Bu çocuğa yardım toplamak istediğini Facebook’tan duyurdu.

"Madalya sadece bir nesnedir, ancak başkaları için çok değerli olabilir. Bu gümüş, bir dolapta toz toplamak yerine hayat kurtarabilir.Bu yüzden hasta çocuklara yardım etmek için açık artırmaya karar verdim. Miloszek adında küçük bir Polonyalı çocuğun Amerika'da ameliyata ihtiyacı var.”

Olimpiyat madalyasını yardım için satışa çıkardı!

Madalya aldıktan bir hafta sonra Maria, bağış toplama hedefini aştığını duyurdu. 25 yaşındaki oyuncu, ilk Olimpiyat madalyası olan madalyayı 125 bin dolara sattı.

Polonyalı bir süpermarket zinciri olan Zabka, müzayedeyi kazandı ve madalyayı Andrejczyk'e geri verdi. Zabka, "Tokyo'dan gelen gümüş madalyanın Bayan Maria'da kalmasına karar verdik" dedi.

Andrejczyk bu örnek davranışı ile gönülleri kazandı aynı zamanda sporcunun kanserden kurtulan biri olduğunu öğrendik. Maria’nın 2018 sinüs röntgeni sonucunda, kemikleri oluşturan hücrelerde başlayan bir tür kemik kanseri olan osteosarkomdan muzdarip olduğu ortaya çıktı.

Tokyo 2020, Andrejczyk'in ikinci Olimpiyat yarışmasıydı. Daha önce 2016'daki Rio Olimpiyatları'nda yarıştı ve burada podyumdan iki santimetre uzakta dördüncü sırada yer aldı. Tokyo 2020'de 64.61 metrelik atışı ona gümüş madalya kazandırdı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.