Güncel

Omicron varyantı hakkında korkutan açıklama

Omicron varyantı şu anda baskı varyant olarak karşımıza çıkıyor. Ancak pandemide daha korkunç bir döneme işaret eden Omicron uzmanlı endişelendiriyor.

Omicron varyantı hakkında korkutan açıklama

Günlük Covid–19 vaka sayısı 2 ay sonra ilk kez 30 bini aştı. Hızla yayılan Omicron varyantına karşı alınacak önlemler arasında en önemlisi aşı gibi görünüyor. Ancak okulların yüz yüze eğitime devam etmesi ve bazı insanların ihmalkarlığı sebebiyle salgın çok ciddi bir şekilde yayılmaya devam ediyor.

Omicron şu anda baskın varyant gibi görünüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Omicron'un toplam vaka sayıları içerisinde yüzde 10'un üzerinde olduğunu belirtti.

Omicron varyantı hakkında korkutan açıklama

omicron

Koca “Vaka sayılarında yaşanan artışla birlikte, hastalığa yakalananlar arasında ileri yaştakilerin, kronik rahatsızlığı olanların sayısı da yükselecek. Bu durum, kayıplarımızın artma ihtimalini güçlendiriyor. Risk grubundakiler daha dikkatli olmalı, hatırlatma dozlarını yaptırmalıdır” ifadelerini kullandı.

Ancak korkutan ifadelere göre Omicron varyantı ile yeni bir Covid pandemisi'yle karşı karşıya olabiliriz. O derece ki yeni bir hastalığa doğru evrilmesinden korkuluyor. Omicron ile ilgili “Salgının önünde iki yol var: Ya hafif enfeksiyon yaparak mevsimler gribe dönüşecek ya da hastalığı geçirip üzerine aşı olan insanlar korunacaklar ve virüs ortadan kalacak. Ama geniş açıdan bakacak olursak birinci seçenek daha mantıklı görünüyor. Bunun aksine yeni çıkan varyant çok daha ağır hastalık yapan bir varyant haline dönüşürse ayrı bir risk tabii. Omicron’u Covid–21 olarak isimlendirenler de var. Bu anlamda hatırlatma dozu mutlaka yapılmalı. Ancak 3 doz aşı olsanız dahi bu sizi yüzde 100 koruyor anlamına gelmiyor. Aşıyla birlikte mutlaka dikkat edilmesi gereken nokta kafe, bar gibi kalabalık ortamlardan uzak kalmak. Aşının belli yerler için zorunlu hale getirilmesi de konuşulabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar
Bahadir Hamamcıoğlu
DeltaCron çıkmış
Cevapla
Sezer
Çok korktum. İyiki bu paylaşımı okudum şimdi içim rahat kendime daha korunmuş hissediyorum..geçin bakalım dalganızı.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.