Güncel

Omicron varyantı korkuttu! Böyle mutasyon olmaz olsun

Koronavirüsün yeni varyantı Omicron ilk olarak Güney Afrika'da görülmüştü. Mutasyon diğer varyantlardan farklı bazı belirtilere sahip. İşte tüm detaylar.

Omicron varyantı korkuttu! Böyle mutasyon olmaz olsun

Koronavirüsün etkileri dünya genelinde sürmeye devam ediyor. Yeni varyantlar çıktıkça panik etkisi de devam ediyor. Çoğu Avrupa ülkesi karantina uygulamalarına bile başladı. Bazı ülkeler ise aşı olmayı zorunlu hale getirdi.

Virüsle mücadelede en etkili silahımız aşı olmasına rağmen yeni varyantlar ortaya çıktıkça etkilerde azalma görülebiliyor. Ancak yine de açıklamalara göre yeni varyant en çok aşısız insanları etkilemiş. İlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen Nu varyantı geçtiğimiz günlerde kendi adına sahip oldu. Omicron adıyla karşımıza çıkan varyant diğer mutasyon türlerinden farklı belirtilere sahip.

Omicron varyantı korkuttu! Böyle mutasyon olmaz olsun

omicron

Delta varyantından bile daha bulaşıcı olduğu düşünülen varyantın haliyle daha tehlikeli olduğu da düşünülüyor. Omicron isimli varyantın belirtileri hakkında Güney Afrikalı doktorlardan açıklama geldi.

Bu varyanta sahip hastalarda kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme ve vücutta çok fazla ağrı yaşandığı dile getirildi. Ancak diğer varyantların aksine Omicron varyantında koku ve tat kaybı yaşanmıyormuş. Bu nedenle hastalığı gripten ayırt etmek biraz daha zorlaşıyor. Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde görevli Dr. Wassila Jassat: “Tshwane kentinde tespit edilen Omicron vakalarından hastaneye kaldırılanların %87’si aşı olmayanlar” ifadesini kullandı.

Hastaların %65’inin aşısız olduğu belirtildi. Geri kalan hastalar ise sadece tek doz aşılıymış., Bu bilgiler de virüsle mücadelede en kuvvetli silahımızın aşı olduğunu gözler önüne seriyor.Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.