Otomobil sektöründe yeni sıkıntı: Yedek parça kıtlığı

Küresel anlamda çip ve nakliye sıkıntısı yetmezmiş gibi otomobil sektöründe yeni bir tehdit daha var. Buna göre yedek parça sıkıntısı yakında olabilir. İşte detaylar.

Otomobil sektöründe yeni sıkıntı: Yedek parça kıtlığı

Hürriyet'in haberine göre otomobil sektöründe yeni bir tehdit kapıda. Hayatımıza coronavirüs girdiğinden beri otomobil fiyatlarında özellikle ikinci el fiyatlarında ciddi bir artış yaşanmıştı. Hal böyle olunca vatandaş bırakın birinci eli ikinci ele bile yanaşamaz oldu.

Süregelen çip sıkıntısı devam ederken şimdi yeni bir problem daha ekleniyor. Buna göre otomobil sektöründe yedek parça krizi kapıda. O derece ki insanlar altı ay kadar süre dahi yedek parça beklemek zorunda kalabilir.

Otomobil sektöründe yeni sıkıntı: Yedek parça kıtlığı

otomobil

Yedek parça problemi yaşanmasının altında yatan sebep de tekrar çip krizi. Ayrıca Uzakdoğu’da yaşanan enerji problemlerinin de ülkemize giren yedek parça sayısının azalmasında etkisi var. Çip, hammadde ve nakliye sorunları hali hazırda sürerken şimdi de yedek parça problemi başlayacak.

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp, Hürriyet’e, “Yedek parçada 2-3 ay olan bekleme süreleri önümüzdeki önemde daha da artacak. Çip, hammadde ve navlun sıkıntıları ithal yedek parçayı sınırlıyor. Geçmişte yerli üreticilerle iç pazarda tüketiciye yedek parça temin edebiliyorduk. Şu anda bu üreticilerimiz de ihracatta artan talebe yetişmeye çalışıyor. Bütün bunlar alternatif parça üretmemize engel oluyor. Bu nedenle tüketicilerin yedek parça bekleme süreleri önümüzdeki dönemde 6 ayı bulabilir hatta bunun üzerine çıkabilir” dedi.

“Çip krizi araç satışlarını olduğu kadar yedek parça bulunurluğunu da çok etkiledi. Otomotiv üreticileri çip nedeniyle çiple alakası olmayan yedek parça ürünlerini bekletmek durumunda kaldı. Bu durum satış sonrası pazarını da etkiledi. Diğer yandan, bizim için önemli bir parça kaynağı olan Uzakdoğu’da 4-5 ay önce başlayan enerji problemleri nedeniyle buradan gelen parçalarda da aksaklıklar yaşanıyor. Tüm bunlar alt alta gelince iç pazarda ciddi bir yedek parça bulunabilirliği sorununa neden oluyor” ifadelerini kullandı.