Güncel

Paralimpik Olimpiyatları nedir, Google'a neden Doodle oldu?

Paralimpik Olimpiyatları nedir? Paralimpik Olimpiyatları 2016 Google'a neden Doodle oldu?

Paralimpik Olimpiyatları nedir, Google'a neden Doodle oldu?

Özel günlerde anasayfasında Doodle yayınlayan Google, şimdi de Paralimpik oyunları'nı Doodle olarak anasayfasında yayınladı. Google’a giren internet kullanıcıları, karşılarında Paralimpik Olimpiyatları 2016 Doodle’ı ile karşılaştılar.

1473225840_2016-paralimpik-olimpiyatlar-nedir-iste-google-den-paralimpik-olimpiyatlar-7616676.jpeg

Peki Paralimpik Olimpiyatları nedir, ne zaman gerçekleşir?

Paralimpik Oyunlar, çeşitli engelli gruplarından sporcuların katıldığı çok sporlu etkinliktir. Orijinalindeki "paralympic" kelimesi; İngilizce, engelli anlamına gelen "paralyzed" ve "olympic" kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir.Yaz ve Kış Paralimpik Oyunları o dönemki Olimpiyatların hemen ardından yapılır.Tüm Paralimpik Oyunları Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından yönetilir.

Paralimpik Oyunlar 1948'deki az sayıda II.Dünya Savaşı İngiliz eski askerlerinin toplanmasından 2008'de uluslararası ikinci büyük spor yarışması haline gelmiştir. Paralimpik atletlerle Olimpiyatlarda yarışan atlerler aynı şartlarda mücadele etmelerine rağmen Paralimpik Oyunlarla Olimpiyat Oyunları arasına büyük bir bütçe farkı vardır. 1988 Seul Yaz Oyunları ve 1992 Albertville Kış Oyunlarından bu yana Paralimpik Oyunlar Olimpiyat Oyunları ile aynı tesislerde yapılmaktadır.

Yaz Oyunları sporları

Ağırlık kaldırma

Atletizm

Atıcılık

Tekerlekli sandalye basketbol

Binicilik

Bisiklet

Boccia

Çim bowlingi

Dalış

Eskrim

Futbol

Goalball

Halter

Judo

Masa tenisi

Tenis

Okçuluk

Tekerlekli sandalye rugby

Voleybol

Yelken

Yüzme

Kış Oyunları sporları

Alp disiplini

Biatlon

Kayaklı koşu

Tekerlekli sandalye körlingi

Kızak

Buz hokeyi

Türkiye'yi 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda 79 sporcu temsil edecek.

Rio'ya 2 Eylül'de hareket eden milli takımlarda bedensel engellilerde 49, görme engellilerde 29 ve özel sporcularda da bir kişi ay-yıldızlı bayrak için sahneye çıkacak.

Yorumlar
Esma
Sağolun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.