Güncel

Pazarlamada Instagram mı Pinterest mi?

İşte Otellerin pazarlamasında en büyük yardımlarınız!

Pazarlamada Instagram mı Pinterest mi?

Sosyal medyada Facebook ve Twitter dışında, görselliğin ön plana çıktığı Pinterest ve Instagram gibi mecraları, tesisinizin tanıtım kanalı olarak kullanmak isterseniz hangisiyle en iyi sonucu alırdınız? Zincir otellerin yüzde 82’si Instagram’da yer alırken, seyahat kategorisi Pinterest’in en popüler 10 paylaşım kategorisi arasında yer alıyor. Farklı özelliklere sahip Instagram ve Pinterest’ten her biri ayrı bir tanıtım stratejisi için oldukça yararlı olabiliyor. Sunduğu yazılım sistemleri sayesinde otel, acente ve konaklama tesisi yönetiminde yenilikçi ürünler ve cazip fiyat avantajları sunan CloudArena’nın kurucu ortağı Arden Agopyan, “Konaklama tesisinizin bilinirliğini artırmada bu mecralardan yararlanmak istiyorsanız, her ikisini de çok iyi tanımanız gerekiyor” diye konuştu.

1378452787_arden-agopyan.jpg

2013 yılı itibariyle dünya çapında internet kullanıcısı sayısı 2,3 milyar civarında bulunuyor. Her geçen gün daha da kalabalıklaşan online nüfusun yaklaşık yarısına ev sahipliği yapan Facebook ve Twitter en önemli sosyal ağ siteleri konumunda bulunsa da, bu alanda tek değiller. Kendi içlerinde farklılık gösteren pek çok sosyal ağ sitesi kullanıcıların - ve elbette tatilcilerin – bilgiye ulaşmada en çok kullandıkları mecraları oluşturuyor. Peki, bu ikisinin dışında görselliğin ön plana çıktığı Pinterest ve Instagram’dan birini tesisinizin tanıtım kanalı olarak kullanmak isterseniz hangisiyle en iyi sonucu alırdınız? Farklı özelliklere sahip Instagram ve Pinterest’ten her biri ayrı bir tanıtım stratejisi için oldukça yararlı olabiliyor. Sunduğu yazılım sistemleri sayesinde otel, acente ve konaklama tesisi yönetiminde yenilikçi ürünler ve cazip fiyat avantajları sunan CloudArena’nın kurucu ortağı Arden Agopyan “Konaklama tesisinizin bilinirliğini artırmada bu mecralardan yararlanmak istiyorsanız, her ikisini de çok iyi tanımanız gerekiyor. Her iki mecra da kendi özellikleriyle otel tanıtımlarında son derece etkili olabiliyor” diye konuştu.

1378452760_hotelrunner-.jpg

Instagram sayesinde tüm fotoğraflar göz alıcı  Ağustos 2013 itibariyle toplam 40 milyon kullanıcıya ulaşan Instagram, özellikle uluslararası otel zincirleri arasında oldukça popüler. Yapılan araştırmalar zincir otellerin yüzde 82’sinin Instagram’da aktif olduğunu gösteriyor. Kullanım kolaylığıyla öne çıkan Instagram’da tek yapmanız gereken ilgi çekici bir fotoğraf çekip, özel filtreler yardımıyla efekt ekleyerek paylaşmak. Diğer yandan misafirlerinizi dijital pazarlamanın içerisine katmak için onların da tesisinizde çektikleri fotoğrafları Instagram üzerinde paylaşmalarını teşvik edebilirsiniz.

1378452750_cla-vector.jpg
Bu sayede misafirleriniz bir yandan güzel anılarını takipçileri ile paylaşırken, diğer yandan sizin tanıtım faaliyetlerinize destek olacak. Pinterest’le ziyaretçi sayınızı katlayın Farklı internet sitelerinde yer alan görselleri bir anlamda dijital bir ortamda organize ederek, biriktirebilmenizi sağlayan Pinterest’in ise en büyük özelliği web sitenize ciddi oranda trafik sağlayabilecek olması. En fazla kullanıcıya sahip sosyal ağ sitelerinden biri olan Pinterest’in bu açıdan dikkat çeken diğer bir özelliği de kullanıcıların site üzerinde çok uzun zaman geçirmeleri. Pinterest kullanıcılarının ziyaret başına sitede geçirdiği süre 14,2 dakikayı bulurken, bu oran aylık bazda 98 dakikaya ulaşıyor. Araştırmalar, toplam 70 milyon kullanıcının ayda 2,5 milyar sayfa gösterimi gerçekleştirdiği Pinterest’te, ortalama bir kullanıcının, Twitter, LinkedIn ve Google+’ta geçirilen ortalama zamanın toplamından daha uzun süre kaldığını gösteriyor. Seyahat kategorisinin en popüler 10 kategori arasında olduğu Pinterest’te, seyahat ile ilgili paylaşımların tüm site toplamındaki payı yüzde 2,5 oranında bulunuyor. Eğer web siteniz üzerinden online rezervasyon seçeneği sunuyorsanız Pinterest sizin için çok önemli bir gelir kaynağı haline gelebilir. Pinterest’in diğer bir avantajı ise üzerinde etkileşimi artırmak adına yarışmalar düzenleme olanağınızın bulunması. Bu sayede hem markanızı tanıtmak hem de potansiyel misafirlerinizle temas kurma şansını elde edebilirsiniz.

Dijital pazarlamanın konaklama sektörü için giderek daha önemli bir hale geldiği günümüzde hem Instagram hem de Pinterest’in farklı yollardan tesislerinizin doluluk oranlarının artırılmasına büyük katkı sağladığı kesin. Özellikle HotelRunner gibi online rezervasyon kabul edebileceğiniz bir web sitesi ve tüm sosyal platformlar üzerindeki dijital pazarlama faaliyetlerinizi bir arada yürütecek kapsamlı bir sistemle entegre halde kullanıldıklarında tesisinizin tanıtımı için çok geniş olanaklara sahip olabilirsiniz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.