Güncel

Portekiz Parlamentosundan Bitcoin ve kripto vergi tekliflerine veto!

Portekiz Parlamentosu Assembleia da República, Bitcoin ve kripto vergi tekliflerini reddetti!

Portekiz Parlamentosundan Bitcoin ve kripto vergi tekliflerine veto!

Portekiz Parlamentosu Assembleia da República, her ikisi de azınlıktaki siyasi gruplardan gelen  Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin vergilendirilmesine yönelik bir değil iki farklı teklifi reddetti.

Portekiz Parlamentosundan Bitcoin ve kripto vergi tekliflerine veto!

Özellikle, sol eğilimli partiler Bloco de Esquerda ve Livre tarafından öne sürülen öneriler, Portekiz'de haftalık ekonomi dergisi ECO'da yayınlanan bir rapora göre 25 Mayıs'ta 2022 bütçesi için yapılan oylama sırasında reddedildi.

Şu anda iktidarda olan ve meclisin çoğunluğunu elinde bulunduran Sosyalist Parti, henüz herhangi bir yasa tasarısı sunmadı. Buna rağmen, Portekiz'in yakın gelecekte kripto para birimlerini vergiden muaf tutmama ihtimali var.

Bakan, Portekiz hükümetinin kriptoyu vergilendireceğini söyledi

Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina, bu ayın başında hükümetin kripto para birimlerini vergilendirmeye başlayacağını söyledi. Ayrıca hükümetin düzenleyici çerçeve üzerinde çalışacağını belirtti, ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği konusunda bir zaman çerçevesi vermedi.

Medina, ''Pek çok ülkenin halihazırda sistemleri var, birçok ülke bu konuyla ilgili modellerini oluşturuyor ve biz de kendi modelimizi oluşturacağız” dedi.

Buna ek olarak, vergi kanununda bazı kazançların ülkede vergiye tabi olmamasına neden olacak herhangi bir “boşluk” olmaması gerektiğini belirtti. 

Kripto vergileri konusunda son derece açık sözlü olan Bloco de Esquerda ile bir parlamento üyesi olan Mariana Mortágua, oylamadan önce kriptoyu vergilendirecek bir mekanizma bulamadığı için yönetimi kınadı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.