Güncel

Promet halka arz süreci için hazırlıklara başladı

Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Promet Bilgi Sistemleri de halka arz olmak için gerekli hazırlıkları yapmaya başladı.

Promet halka arz süreci için hazırlıklara başladı

Dünyanın yükselen yıldızı teknoloji şirketleri Türkiye'de de öne çıkmaya başladı. Bunlardan biri olan Promet Bilgi Sistemleri, 2008 yılında kurulan bir şirket. İlk etapta küçük projeler ve veri merkezlerinde sistem kurmakla işe başlayan şirket 15 yılda kurum ve şirketlere A'dan Z'ye teknoloji tasarımı ve yeni nesil yazılım hizmetleri sunar bir hale geldi.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Mehmet Şahin ile yaptığım toplantıdan aldığım notları aşağıda görebilirsiniz:

"Bilişim teknolojileri alanındaki 15 yılı aşkın sektör deneyimi ile Promet Bilgi Sistemleri’ni 2008 yılında kurduk. Küçük projelerle ve veri merkezinde sistem kurmakla işe başladık. Bugün kurumların ihtiyaçları doğrultusunda yazılım ihtiyacının analizini yapıyor, orada çalışacak yazılımın hangi teknolojik altyazı üzerine kurulacağını belirliyor ve donanımın alt yapısını çıkarıyoruz. Daha net ifadeyle Promet Bilgi Sistemleri olarak, kurumların ihtiyacını belirliyor, tasarlıyor ve ürünleri ulaştırıyoruz. Bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren Promet Bilgi Sistemleri olarak, bu anlamda kurumlara/şirketlere a’dan z’ye teknoloji tasarım ve yeni nesil yazılım hizmeti sunuyoruz.

Promet Bilgi Sistemleri, tüm paydaşlarına profesyonel ve pro-aktif bir yaklaşım içerisinde yeni nesil siber güvenlik, yazılım geliştirme ve sistem entegrasyon çözümleri sunan bir bilgi teknoloji şirketidir. Promet Bilgi Sistemleri’nin 3 ana alandaki hizmetlerini özetlersek;

Siber güvenlik hizmetleri; müşteri ihtiyaçları doğrultusunda güvenlik politikasının belirlenmesinden, belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda ürün ve hizmet sunulmasına, sistemin kurulmasına ve izlenmesine kadar olan tüm iş süreçlerini yürütüyoruz.

Sistem entegrasyonu hizmetleri; Her türlü bilgisayar, veri merkezi, donanım ve yazılım, yedekleme sistemleri, iş süreklilik merkezleri, 7x24 bakım onarım hizmetleri, ağ alt yapısı ve çevre birimlerinin (yazıcı, tarayıcı, switch, IP telefon, video konferans ürünleri, kamera vs.) alım-satım, kurulum, ithalat, ihracat, bakım ve onarımı işlerini gerçekleştiriyoruz.

Yeni nesil yazılım hizmetleri; İhtiyaç ve beklentilere uygun özelleştirilebilen standart ürünlerin yanı sıra müşteri ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak geliştirilen yazılım çözümleri sunuyoruz.

“Donanım ve yazılımı tek çatı altında sunabilen az sayıda şirketten biriyiz”
13 yıllık genç bir şirket olmamıza rağmen çok nitelikli ve yeni nesil projelere imza attık. Şirketimizi geleceğe yeni başarılarla taşımak için yazılım tarafımızı da güçlendiriyoruz. Yeni nesil sistem entegrasyonunda, sektörde bakım, entegrasyon, yazılım ve güvenlik hizmetlerinin hepsini tek çatı altında sunabilen firma sayısı yeterli değil. Promet Bilgi Sistemleri olarak, donanım ve yazılımı tek çatı altında sunabilen az sayıda şirketten biriyiz. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi’ni yaparken proje yazılımını kendimiz yazdık, geliştirdik. İhtiyacı biliyoruz, hizmet verdiğimiz kurumu anlıyoruz ve beklentilerine uygun projeler geliştiriyoruz. Bunun için de kalifiye çalışanlara sahibiz.

2008’den bugüne Promet Bilgi Sistemleri

Kurulduğumuz 2008 yılından bu yana ağırlıklı olarak kamu sektörüne hizmetler ürettik. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden, Çay İşletmeleri’ne, Türkiye Kömür İşletmeleri’nden Türkiye Şeker Fabrikaları’na, Devlet Demir Yolları’ndan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na, Genel Kurmay, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Maliye Bakanlığı’na Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Sahil Güvenlik’e ve Sağlık Bakanlığı’nda önemli projelere imza attık. Son yıllarda geliştirdiğimiz hizmet ve ürünlerle özel sektörü, özellikle de KOBİ’leri odağımıza aldık. Promet Bilgi Sistemleri olarak, önümüzdeki dönemde savunma ve KOBİ’lere yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık. 13 yılda Türkiye’de çok önemli projelere imza atarak sektörünün yenilikçi gücü haline geldik. Başka bir ifadeyle bugün artık Ankara’da tanınan, bilinen, büyük projelere imza atan ve tüm projelerimizde yeni nesil çözümler sunan bir şirket olduğumuzu kanıtladık.

Promet Bilgi Sistemleri gelecek hedefleri

Önümüzdeki dönemde Türkiye geneline hatta yurtdışına da işler yapmayı hedefliyoruz. Bu anlamda yurtdışında bilişim alanında faaliyet gösteren şirketlerle iş birliği için görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Orta ve uzun vadede yeni ürün ve yazılım çözümlerimizle kamu sektörünün yanı sıra özel sektör ve KOBİ’lere özel çözümler geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu anlayışla kurumlara/şirketlere özel ve özgün çözümler sunuyoruz. Geliştirdiğimiz ürün ve hizmetleri yurtdışına da ihraç etmeyi hedefliyoruz. Bundan sonraki sürece Türkiye’nin yanı sıra ihracat odaklı bakıyoruz. Yeni nesil yazılım ve ürünleşme alanında Türkiye’nin lider firması olmayı hedefliyoruz. Promet Akademi ile yazılım ekibimize ve sektörümüzü güncel teknolojilere sahip yazılımcılar kazandırmak istiyoruz. Sistem entegrasyonu ve siber güvenlik alanlarında da Türkiye’nin önde gelen biri olmayı hedefliyoruz. Diğer yandan bugüne kadar oluşturduğumuz bilgi ve deneyimle önümüzdeki dönemde savunma sanayinin yenilikçi çözümler üreten şirketi olmayı hedefliyoruz. Türkiye’de satışı olmayan uluslararası şirketlerle münhasırlık anlaşmalar yaparak özellikle güvenlik alanında çalışmalarımızı artıracağız.

Neden halka arz?

Genç bir şirket olarak kurulduğumuz günden bu yana başarılı projelere imza attık. Son üç dört yıldır özellikle yazılım alanında ürünleşmeye başladık. Hayatın içinde kullanabileceğimiz ürünlerimiz oldu. Yeni geliştirdiğimiz ihtiyaç ve beklentilere uygun yazılımlarımız ve iş bitirme belgelerimizle daha büyük projelerde yer almayı hedefliyoruz. Ürün ve hizmetlerimizle cazibesi yüksek bir şirket olmamız, kurumsallaşma yolunda adım atmamız gerekliliğini ortaya çıkardı. Promet Bilgi Sistemleri olarak son yıllarda kurumsallaşma konusunda önemli adımlar attık. Bugün oluşturduğumuz kurumsal kimliğimizi daha da sağlamlaştırmak, şeffaf, kurumsal, iş ortaklarımızla geleceğe emin adımlarla yürümek amacıyla halka açılmayı hedefliyoruz. Borsa İstanbul ve yatırımcılarımızın desteğini alarak, üreteceğimiz hizmet, çözüm ve ürünlerimizle Türkiye’nin teknoloji tasarım ve yeni nesil yazılım anlamında lider firmalarından biri olmayı hedefliyoruz."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.