Güncel

Reklam mesajlarına yeni düzenleme geliyor

Resmi gazetede yayınlanan yeni bir kanun değişikliği ile ticari elektronik ileti gönderimine yeni bir düzenleme yapıldı.

Reklam mesajlarına yeni düzenleme geliyor

Son yıllarda kullanıcıları bezdiren SMS, e-posta ve sesli aramalara yeni bir düzenleme geliyor. Bundan sonra bu tarz iletişimde bulunmak isteyen şirketler bunu sadece Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi İYS'ye kayıtlı numaralara arayacak şekiled yapabilecek. Bu yeni düzenlemenin yurtdışından SMS gönderen ya da sahte arama yapan ve 0212 9.. ile başlayan numaraların aramalarını engelleyip engellemeyeceği bilinmiyor.

Ticari elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişiler, Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi İYS'ye kaydolacak, sistem üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilemeyecek.

Reklam mesajlarına yeni düzenleme geliyor

Milliyet'in haberine göre Ticaret Bakanlığının Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği 1 Eylül 2020'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Buna göre, ticari elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişiler İYS'ye kaydolacak. Söz konusu sistem üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilemeyecek.

İYS üzerinden alınmayan onaylarda, onayın alındığına ilişkin ispat yükümlülüğü hizmet sağlayıcıya ait olacak. İYS üzerinden alınmayan onaylar, hizmet sağlayıcı tarafından 3 iş günü içinde İYS'ye kaydedilecek. İYS'ye kaydedilmeyen onaylar geçersiz kabul edilecek.

Sesli aramaya da düzenleme geldi

Sesli arama içeriğinde, tacirler için ticaret unvanına, esnaf için ise adı ve soyadına yer verilecek. Hizmet sağlayıcı, bunlara ek olarak marka veya işletme adı gibi kendisini tanıtan diğer bilgilere yer verebilecek. Bu düzenleme, yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren geçerli olacak.

Hizmet sağlayıcı, kendisine iletilen ret bildirimlerini 3 iş günü içinde İYS'ye bildirecek. Alıcı reddetme hakkını İYS üzerinden de kullanabilecek.

Şikayet başvuruları, öncelikle İYS üzerinden ön incelemeye tabi tutulacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.