Mobil

İzinsiz SMS’e 1 milyon lira ceza geliyor!

Yapılan yeni düzenleme ile tüketicilerin en çok şikayet ettiği konuların başında gelen izinsiz SMS ve izinsiz aramalara 1 milyon lira ceza verilebilecek.

İzinsiz SMS’e 1 milyon lira ceza geliyor!

Üzerinde birçok çalışma yapılmasa da bir türlü önü alınamayan izinsiz SMS ve aramalara büyük ceza geliyor. Reklam içerikli, elektronik postalar ve cep telefonlarına iletilen mesajlara ilişkin çok sayıda ihbar ve şikayetlerin artması Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nu harekete geçirdi.

İzinsiz SMS’e 1 milyon lira ceza geliyor!

İnceleme başlatan Kişisel Verileri Koruma Kurulu, izinsiz reklam içerikli mesaj gönderenler hakkında kanundan kaynaklı hakkını kullanarak, yaptırım uygulanmasına hükmetti. Kurul, kanun kapsamında, kişilerin rızalarını almadan reklam içerikli arama yapanların, SMS gönderenlerin, elektronik posta yönlendirenlerin bu faaliyetlerini derhal durdurmalarına yönelik ‘İlke kararı’ aldı. Karar kapsamında, reklam içerikli mesaj gönderimine ve çağrılara son vermeyenlere ilişkin olarak Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli idari işlemler başlatılacak. Buna göre de izinsiz olarak reklam içerikli SMS, elektronik posta gönderenlere, arama yapanlara 15 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası verilecek.

Yakında yürürlüğe girecek

Reklam bildirimlerinin yönlendirildiği telefon numarası ve elektronik posta adreslerinin hukuka aykırı elde edilesi halinde, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ilgili hükümleri çerçevesinde gerekli hukuki işlemlerin başlatılması amacıyla Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak. Karar, önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Bu adım ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Bu kadar yüksek bir ceza firmaların SMS göndermesini engelleyebilecek mi? Düşüncelerinizi bizimle sayfanın altında bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Cem
Hep aynı terane ilk yasa çıktığında daha çok artmıştı şimdi iyice artar kimse sallamıyor çünkü yaptırım yok
Cevapla
CoralEye
Önceki uygulamadan ne farkı var anlamdım, daha öncede aynısı söylendi, defalarca şikayet de yazdım, değişen bişey yok, yine geliyor yine geliyor
Cevapla
adem
kanunu çıkarmak kadar uygulamakta çok önemli şayet uygulanır ve denetlenirse süper olur saygılar
Cevapla
Hüseyin
Çok iyi olur
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.