Güncel

Ripple bir saadet zinciri mi?

Hukuk profesörü, SEC'in Ripple'a bir saadet zinciri gibi davrandığını söylüyor!

Ripple bir saadet zinciri mi?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun ( SEC ) Ripple'ı yasa dışı bir şekilde XRP token satmakla suçladığı geniş çapta kamuoyuna duyurulan dava sonuçlanmayı beklerken, belirli bir hukuk profesörü, düzenleyicinin blockchain şirketine bir saadet zinciri dolandırıcısı gibi davrandığını söyledi.

Ripple bir saadet zinciri mi?

SEC - Ripple davasında, menkul kıymetler gözlemcisi, "1946 Yüksek Mahkeme davasında yer alan, SEC'e kaydolmak için gereken bir menkul kıymet için bir testin 'SEC - Howey', kullanılan XRP tokeni için geçerli olduğunu iddia etti. (Hukuk profesörü JW Verret tarafından Ekim 2022'de yazılan bir makaleye göre)

George Mason Hukuk Okulu'nda şirketler ve menkul kıymetler hukuku ve finansal muhasebe öğreten doçent ve avukatın açıkladığı gibi:

“SEC - Howey davasında kullanılan test, SEC tarafından tipik olarak, sahte menkul kıymetler satan işportacıları, saadet zinciri dolandırıcılarını ve diğer dolandırıcıları dava etmek için kullanılır. Howey testi onları durdurmanın bir yolu, SEC'e kaydı kolaylaştırmanın bir yolu değil."

XRP'yi listelemeyle ilgili sorun

Verret'in görüşüne göre, “Ripple'den XRP tokenini listelemesini ve XRP ağıyla ilgili finansal bilgileri dosyalamasını istemek, aynı şeyi Ethereum gibi başka bir kripto ağı üzerinde çalışan bir taraf için istemek gibi, menkul kıymetler yasası veya muhasebe açısından bir anlam ifade etmiyor.”

Verret, amacını yerine getirmek için, böyle bir şeyin "Google'a, Google'ın değeri internete yakından bağlı olduğu için 'interneti' bilançosunda bir varlık olarak listelemesi gerektiğini söylemenin işlevsel eşdeğeri olacağını" ileri sürdü.

Ayrıca, XRP yanlısı savunma avukatı ve kripto ile ilgili yasal ve düzenleyici haber portalı Crypto Law John E. Deaton tarafından da 3 Şubat'ta paylaşılan argümanı şunları belirtiyor:

"Menkul kıymetler yasaları ve genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri, Google'ın interneti Google'a ait bir varlık olarak sayan bu kadar yanıltıcı bir bilanço yapmasına izin vermez ve benzer şekilde bir kuruluşun XRP veya ETH kaydetmesine de izin vermez."

Verret, kripto şirketleriyle savaşmak yerine, SEC'in bunun yerine düzenlemesini yaptırım yoluyla sonlandırmaya ve kripto para birimi endüstrisinin düzenlenmesine yaklaşımını güncellemek için kripto reform teklifleriyle ilgilenmeye odaklanması gerektiğini iddia ediyor.

Yargılanmayı bekliyor

Her iki taraf da özet brifinglerini sunduktan sonra, Deaton, SEC'in Ripple davasındaki ortak girişimi neyin oluşturduğuna ilişkin argümanına "şizofrenik" olarak atıfta bulundu ve mahkeme başkanının özet kararı reddetme olasılığı olduğunu savundu.

Bu arada, SEC ve Ripple arasındaki yasal savaşın sonucunun, yakın zamanda avukat ve kripto sektörü yorumcusu Bill Morgan tarafından gösterildiği gibi, daha geniş kripto pazarını ve XRP token fiyat performansını etkileyeceği tahmin ediliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.