Güncel

Röntgen filmleri artık kağıda basılacak!

Türkiye'de çok yakında hayata geçecek olan bu proje büyük bir tasarruf sağlamak için geliyor!


Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox'un Türk iş ortağı Mek Bilgi Teknolojileri'nin geliştirdiği yeni bir teknoloji ile röntgen görüntüleri kağıda basılabilecek. Geliştirilen bu teknoloji, örnek uygulama olarak Türkiye'deki bazı hastane ve tıbbi görüntüleme merkezlerinde başarı ile kullanılmaya başlandı. Radyolojik görüntülerin normal ofis baskı cihazları ile özel kağıtlara basılması, mevcut röntgen filmi maliyetlerini yüzde 75'e varan oranlarda azaltma imkanı veriyor. Ayrıca röntgen çıktı cihazları yerine çok daha ucuz olan ofis yazıcılarının kullanılması da, bu iş için gerekli olan donanım yatırımını da azaltıyor.

1341397509_2012070116145350872.jpgBasılan görüntülerin netliği ve kalitesi, yapılan tetkik sonuçların doktorlar tarafından herhangi bir sıkıntı yaşanmadan yorumlanabilmesine imkan veriyor. Röntgen filmleri çevreye zararlı plastik bir malzeme yerine yüzde 100 geri dönüşümlü kağıtlara basıldığından, çevre ile ilgili sorumluluklar da yerine getirilmiş oluyor. Kağıda basılan röntgenler, gün ışığında negatoskopa gerek olmadan rahatlıkla incelenebiliyor.

Mevcut sistemlerle üretilen medikal görüntüler, gümüş alaşım içeren oldukça pahalı, kalın plastik röntgen filmlerinin üzerine basılıyor. Mek Bilgi tarafından Xerox yazıcılarına entegre edilen baskı çözümü, DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) standardındaki her görüntünün, Xerox ürünleri ile daha az bir maliyete daha uygun fiyatlı özel kağıtlara basılmasını sağlıyor.

Mek Bilgi Teknolojileri Kurucu Ortağı Murat Aydın konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; "Geliştirdiğimiz teknoloji, Türkiye'de kullanılmaya başladı. Doktorlar son derece memnun. Röntgenlerin baskı kalitesi, teşhis ve tedavide herhangi bir sıkıntı vermeyecek netlik ve kalitede. Bu teknoloji, Türk mühendis ve uzmanlarının başarısıdır. Xerox'a da bize destek verdiği için teşekkür ederiz" dedi.

Mehmet Sezer'in açıklamaları

Xerox Türkiye Genel Müdürü Mehmet Sezer ise; "Sağlık harcamalarının çok yüksek olduğu ülkemizde, geliştirdiğimiz DICOM baskı çözümü önemli bir yeniliktir. Bu çözümü hastaneler ve görüntüleme merkezlerinin yaygın kullanımı ile sağlık harcamalarında önemli bir düşüş olacaktır. Yurt dışına örnek olacak böyle bir teknolojiyi geliştiren iş ortaklarımızla birlikte çalışmaktan çok mutluyuz" dedi.

1341397483_2012070116144057572.jpg

DICOM Baskı çözümünü kullanacak firmalar, pahalı röntgen filmleri yerine çeşitli özel kağıt türlerini (şeffaf filmler, parlak kağıtlar, yarısaydam filmler vb.) kullanarak ciddi maliyet avantajları yakalayacak. Mevcut röntgen filmlerini basmaya yarayan ekipmanların, ofis yazıcılarına göre fiyatlarının oldukça pahalı olması da ayrı maliyet avantajı sağlıyor. Xerox makineleri ile basılan röntgen görüntüleri, uzun yıllar gri ve renkli formalarda bozulmadan saklanabiliyor. (Basın Bülteni)

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.