Güncel

RTÜK'ten Netflix'e ceza: O film kaldırılacak

RTÜK, Netflix'te 9 Eylül'de yayınlanacak olan Minnoşlar isimli filmin kaldırılmasına karar verdi.

RTÜK'ten Netflix'e ceza: O film kaldırılacak

RTÜK, Netflix’te 9 Eylül tarihinde yayınlanacağı duyurulan “Minnoşlar” isimli filmi görüştü +18 işaretiyle yayınlanan fragmanın “çocuklara karşı istismar içerdiği” gerekçesiyle katalogdan çıkarılmasına karar verdi. 

RTÜK'ten Netflix'e ceza: O film kaldırılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix'te, 9 Eylül 2020 itibariyle yayınlanmaya başlanacak olan ve 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan filme ilişkin yazılı bir açıklama yapmış ve film ile ilgili gerekli tedbirlerin alınması için RTÜK'e başvuruda bulunmuştu. RTÜK'ten yapılan Netflix'e yapılan uyarıda "Çocuk istismarı iddiasıyla tartışılan film kaldırılsın" ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

Netflix'te 9 Eylül'de yayınlanacak olan Minnoşlar (Cuties) filminde pedofili öğeleri olduğu için sosyal medyada hem dünyada hem Türkiye'de büyük tepki çekmişti. Tepkiler üzerine açıklama yapan Netflix, filmin tanıtımında yer alan 'dişiliğini keşfetmeye başlayarak aile geleneklerine meydan okur' ifadesini değiştirmiş, ancak filmin vaad edilen tarihte gösterimde olacağını açıklamıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.