Güncel

Rusların Bitcoin satın alımları sınırlanıyor!

Ruslar, önerilen yeni yasada yılda 7.700 dolar değerinde Bitcoin satın almakla sınırlı olacak. Onun da şartı var!

Rusların Bitcoin satın alımları sınırlanıyor!

Rusya, ülkedeki dijital para birimlerini düzenlemeyi amaçlayan yeni bir yasa tasarısında vatandaşlar tarafından satın alınan  kripto para birimi sayısını sınırlayacak.

 Rusların Bitcoin satın alımları sınırlanıyor!

FXStreet'in bildirdiğine göre, maliye bakanlığı tarafından desteklenen yasa tasarısı, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini bir ödeme seçeneği yerine yatırım araçları olarak tanıyor. 

Bitcoin'e sahip olmak isteyen Ruslar, sıkı Müşterinizi Tanıyın (KYC) prosedürlerinden geçtikten sonra, yılda 7.700 dolar ile sınırlandırılmış varlığı satın almakla sınırlı olacak. 

Tasarı, yatırımcıların tercih ettikleri varlıkları satın almadan önce kripto para birimleri konusundaki anlayışlarını göstermelerinin gerekeceğini öne sürüyor. Sakinler, testleri geçemezlerse, yılda 650 dolar değerinde Bitcoin satın almakla sınırlı olacak.

Ayrıca, önerilen yasa, dijital varlıkların kendi kendine saklama cüzdanlarına çekilmesini de yasaklıyor. Bu nedenle, yatırımcıların para çekme ve yatırma işlemlerini banka hesapları aracılığıyla yönetmeleri gerekecektir.

Tasarı, ülkenin en iyi finans sektörü kurumları arasındaki dijital varlıklara net bir yön bulma konusundaki mücadelenin sonunu işaret ediyor. 

Bakanlık, Başkan Vladimir Putin'in Bitcoin madenciliği gibi faaliyetlerin önemini vurgulamasının ardından tasarıyı önerdi. Bu, Rusya Ticaret Odası başkanı Sergey Katyrin'in maliye bakanlığını Bitcoin madenciliğini gri bölgede sınıflandırmak yerine bir iş fırsatı olarak tanımlamaya çağırmasının ardından geldi.

Özellikle, ülkenin merkez bankası, finansal istikrara yönelik bir tehdidi gerekçe göstererek eksiksiz bir kripto para birimi ve ilgili faaliyetler bankası önermişti.  Merkez bankası tavsiyesinin ardından maliye bakanlığı ve Devlet Duması, ülkenin kripto düzenlemesine yönelik yol haritasını oluşturmaya başladı.

Ajanslar, Putin'in ilgili organları kripto düzenlemeleri konusunda ileriye dönük yol üzerinde anlaşmaya  çağırmasının ardından düzenlemeyi önermeye karar verdi.

Rusya'nın kripto para düzenlemelerine odaklanması, son aylarda nüfus arasında çeşitli varlıkların artan oranda benimsenmesini takip ediyor. Kabul edilmesine rağmen, son veriler Rusların kripto cüzdanlarının yaklaşık %60'ının “uyku” durumunda  olduğunu gösteriyor.

Yorumlar
Selam
Aleyküm
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.