Rüşvet aldığı için ölüm cezasına çarptırıldı!

Çin'in eski Adalet Bakanı rüşvet aldığı iddialarıyla gündeme geldi. Ancak rüşvet olaylarının ortaya çıkmasının ardından ölüm cezasına çarptırıldı.

Rüşvet aldığı için ölüm cezasına çarptırıldı!

Eski üst düzey yetkili Fu Zhenghua Perşembe günü, 117 milyon yuan (16,76 milyon ABD doları) üzerinde rüşvet almak ve kişisel kazançlar için yasaları esnetmekten iki yıl erteleme ile ölüm cezasına çarptırıldı. Şaşırtıcı olay sosyal medyada olay oldu. Çin'in kuzeydoğusundaki Jilin Eyaleti'ndeki Changchun Orta Halk Mahkemesi, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Sosyal ve Hukuki İşler Komitesi eski başkan yardımcısı Fu'nun 2005 yılları arasında görev yaptığı çeşitli görevlerde yetkiyi kötüye kullanarak rüşvet aldığını tespit etti.

Rüşvet aldığı için ölüm cezasına çarptırıldı!

Rüşvet aldığı için ölüm cezasına çarptırıldı! - Resim : 1

Oldukça katı kurallarla yönetilen Çin rüşvete karşı da önlemler alıyor. Mahkeme ayrıca, Fu'nun 2014-2015 yılları arasında Pekin Belediyesi Kamu Güvenliği Bürosu başkanı olarak çalışırken, ciddi suçlardan yargılandığını açıkladı. Mahkeme, Fu'nun ömür boyu siyasi haklarından mahrum bırakıldığını ve tüm kişisel varlıklarına el konduğunu söyledi.

Mahkeme, Fu'nun aldığı rüşvetlerin çok büyük olduğunu ve suçlarının devletin ve halkın çıkarlarına ağır bir zarar verdiğini söyledi. Ancak, Fu'nun suçlarını itiraf edip tövbe ettiği ve yasadışı kazançlarını iade etme konusunda işbirliği yaptığı düşünülerek hafif bir ceza verildi. Mahkeme, Fu'nun ölüm cezasının iki yıllık ertelenmesinden sonra, cezanın yasaya göre ömür boyu hapse çevrilebileceğini, ancak kendisine daha fazla indirim veya şartlı tahliye verilmeyeceğini de belirtti. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.