NASA'nın uçak teleskopu facianın eşiğinden döndü

NASA'nın SOFIA isimli uçak teleskopu, son dönemlerinde büyük bir facianın eşiğinden döndü ve yere inmek zorunda açıklandı.

NASA'nın uçak teleskopu facianın eşiğinden döndü

NASA'nın uçak-teleskobu bakım için yere öğrenildi. SOFIA olarak da bilinen Kızılötesi Astronomi Stratosferik Gözlemevi, temel olarak üzerinde teleskop bulunan modifiye edilmiş bir Boeing 747SP olarak tanımlanabilir. Bir "şiddetli hava olayı" uçağa zarar verdiği sırada bu uçak, Güney Yarımküre'nin gökyüzü hakkında veri toplamak için Yeni Zelanda'yı ziyaret ettiği biliniyordu.

NASA geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "yüksek rüzgarların uçağın dışındaki merdivenlerin kaymasına neden olarak, uçağın ön tarafında ve merdivenlerin kendisinde hafif hasara neden olduğunu" söyledi. Yaşanan olayda herhangi bir yaralanma yaşanmadı. Uçak için yeni merdivenler gerekecek. SOFIA ekibinin söylediğine göre, onarımlar bir ay sürecek ve bu da Yeni Zelanda'da yapılacak bilim gözlem uçuşlarını bir süre durduracak.

Haziran ayında Yeni Zelanda'ya ulaşan SOFIA, "kozmik manyetik alanlar, Samanyolu'nun yapısı ve kozmik ışınların kökeni gibi çok çeşitli gök cisimlerini ve fenomenlerini” gözlemlemiş ve incelemişti.

Teleskop sistemi, NASA'nın Ay’da kesin su kanıtı bulmasıyla ün kazanmıştı. Uçak, Dünya atmosferinde teleskop gözlemlerini bulandırabilen su buharının üzerine çıkmak için gerekli irtifada uçuyor.

SOFIA, tamir edilmesinin ardından evi California'ya geri dönecek. Gözlemevi görevinin sonuna yaklaştığı için çalışma süresinin kaybının ne yazık ki şanssız bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Nisan ayında NASA, işletme maliyetlerinin ve üretkenliğin karşılaştırılmasını etkenlerden biri olarak göstererek, SOFIA'nın operasyonları en geç 30 Eylül'de sonlandıracağını açıklamıştı.