Güncel

Rusya'nın FSB güvenlik servisi, Tornado Cash geliştiricisini işe aldı!

Tornado Cash geliştiricisi, Rusya'nın FSB güvenlik servisine bağlı bir firma tarafından işe alındı!

Rusya'nın FSB güvenlik servisi, Tornado Cash geliştiricisini işe aldı!

8 Ağustos'ta ABD Hazine Bakanlığı, Tornado Cash'e yaptırım uyguladı ve bunlardan biri Kuzey Kore'nin Lazarus Grubu olan birkaç hacker grubunun siteyi milyarlarca dolar aklamak için kullandığını belirtti.

Rusya'nın FSB güvenlik servisi, Tornado Cash geliştiricisini işe aldı!

İki gün sonra Hollanda makamları, Hollanda'da ikamet eden Pertsev'i "cezai mali akışları gizleme ve kara para aklamayı kolaylaştırmada yer alma" şüphesiyle tutukladı.

İstihbarat firması Kharon tarafından 24 Ağustos'ta yayınlanan bir rapora göre, kripto para birimi karıştırıcı Tornado Cash'in geliştiricisi Alexey Pertsev'in daha önce Rus federal güvenlik servisi (FSB) ile bağları olan bir işletme için çalıştığı bildirildi.

Rusya'nın FSB güvenlik servisi, Tornado Cash geliştiricisini işe aldı! - Resim : 1

Tornado Cash yaptırımları

Yaptırımlar, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin açık kaynaklı bir yazılım programının peşinden gittiğinden endişelenen tüm dünyada kripto kullananlar arasında öfkeye neden oldu.

Bu arada, Pertsev'in geçmişine ilişkin son açıklamalar, daha bulanık bir tabloya yol açıyor ve ulusal güvenlik alanındaki uzmanlar, kamuoyunun yaptırımlar hakkında tam bilgiye sahip olmadığını öne sürüyor. 

Center for a New American Security'nin yardımcı kıdemli üyesi Alex Zerden şunları söyledi:

"Bu, Tornado Cash'in geliştiricileri için birçok güvenilirlik sorunu yaratıyor. Bu, ABD hükümetinin ve Hollandalı yetkililerin neden belirli adımlar attığını bildiren oldukça derin bir bilgi.”

Kharon raporuna göre Pertsev, Tornado Cash'e güç sağlayan yazılımı geliştirmekten sorumlu, Delaware'de kayıtlı bir şirket olan PepperSec şirketinin kurucusu ve CEO'su.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.