Güncel

Sahte Binance uygulama mağduru yatırımcılar 100 milyon dolarını kaptırdı!

Dolandırıcılar, sahte Binance temalı uygulamalar aracılığı ile Pakistanlı yatırımcılardan toplamda 100 milyon dolardan fazla para yağmaladı! İşte detaylar!

Sahte Binance uygulama mağduru yatırımcılar 100 milyon dolarını kaptırdı!

Federal Soruşturma Ajansı, Pakistan‘daki kripto endüstrisine Binance‘in Pakistan temsilcisine milyonlarca dolarlık bir internet dolandırıcılığıyla ilgili bir bildirimde bulundu. Verilere göre Pakistanlı yatırımcılardan toplamda 100 milyon dolardan fazla parasını kaptırmış!

Sahte Binance uygulama mağduru yatırımcılar 100 milyon dolarını kaptırdı!

Today'in bildirdisine göre, Sindh FIA Siber Suç biriminin, Pakistanlıları 100 milyon dolar dolandırdığı iddia edilen bir planla bağlantılı olarak 6 Ocak Perşembe günü küresel kripto para borsası Binance temsilcisini ifadeye çağırdı.

Ajansın bir basın açıklamasına göre, Pakistan'ın her yerinden insanlar 20 Aralık'ta sosyal medya aracılığıyla FIA Cyber ​​Crime Sindh ile iletişime geçmeye başladı. Kurbanlar, MCX, HFC, HTFOX, FXCOPY, Okimini, BB001, AVG86C, BX66, UG, TASKTOK ve 91fp dahil olmak üzere en az 11 mobil uygulamanın çalışmayı durdurduğunu açıkladı. Bu uygulamaların tümü farklı şekillerde Binance cüzdanlarına bağlandı.

FIA, "Bu uygulamaların çalışma şekli, insanlardan Bitcoin, Ethereum, DogeCoin vb. gibi sanal para birimlerinde ticaret yapmak için tasarlanmış Binance Crypto Exchange'e (Binance Holdings Limited) kaydolmalarını istemek ve bir sonraki adım, Binance Cüzdan'dan söz konusu uygulamanın hesabına para aktarmaktı." dedi.

Sanıkların parayı denizaşırı banka hesaplarına taşımak için kripto para birimi kullandığı bildirildi. Sonuç olarak, FIA, Binance Pakistan'ın genel müdürü/büyüme analisti Hamza Khan'a katılım talimatı verdi. Khan'ın şirketin "sahte çevrimiçi yatırım mobil uygulamaları" ile ilişkisini netleştirmesi gerekiyordu.

Ek olarak, “aynı şeyi açıklamak için Cayman Adaları ve Binance ABD'deki [Binance Genel Merkezine] ilgili bir anket de gönderildi” şeklinde açıklamada bulundu.

Binance Holdings Limited'e gönderilen mektup, bu blockchain cüzdan hesapları hakkında veri sağlamalarını ve onları bloke etmelerini talep ediyor. Ayrıca, Binance'in diğer şeylerin yanı sıra teklif koşulları, resmi destek belgeleri ve bu API'ler (Uygulamalar) için Binance ile bir entegrasyon yöntemi talep edilmektedir. 

FIA'nın açıklamasının devamında "Dolandırıcılık tutarlarının transfer edilmiş olabileceği en az 26 şüpheli blok zinciri cüzdan adresi (Binance cüzdan adresi) tespit edildi" ifadelerine yer verdi.

Bununla birlikte, Pakistan Devlet Bankası'nın (SBP), herhangi bir kişi veya şirketin, bu dijital para birimlerinin, madeni paraların veya jetonların herhangi birinde ihraç, satın alma, takas veya yatırım yapmasına izin vermediğini veya lisans vermediğini belirtelim. İhtiyati tedbir kararına rağmen Binance, Pakistanlıların milyonlarca dolar yatırım yaptığı ülkenin en büyük düzensiz kripto para borsası.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.