Güncel

Sahte rehber Atatürk'e hakaret etti! İstanbul'u yanlış tanıttı!

İstanbul'da sahte rehber skandalı yaşanıyor. Sahte bir rehber tur düzenlerken Arap turistlere İstanbul'u yanlış tanıttı. Atatürk'e de hakaret eden rehber sosyal medyada tepki çekti.

Sahte rehber Atatürk'e hakaret etti! İstanbul'u yanlış tanıttı!

İstanbul'da sahte rehberler ile kaçak tur düzenleyen firmalar tepki çekmeye devam ediyor. İstanbul'da düzenlenen kaçak turdaki rehberin söylediği sözler İstanbul Rehberler Odası'nı harekete geçirdi. Edindiğimiz bilgilere göre, Mustafa G. isimli Suriyeli sahte rehber, kaçak olduğu öne sürülen bir İstanbul turu düzenledi.

Turda Mustafa G., Arap turistlere İstanbul'u yanlış anlattı. Belgesi olmadığı öğrenilen Mustafa G., Araplara rehber olduğunu da söyledi.

İstanbul'da Sahte Rehber Paniği 

Dolmabahçe Sarayı önünden geçerken söylediği sözler çok tepki topladı. Mustafa G., "Mustafa Kemal Atatürk tamamı altın olan hamamda özellikle süt banyosu yapıyormuş" dedi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçerken de Ortaköy'de bulunan Büyük Mecidiye Camii'ni "Ayasofya Camii" olarak tanıttı.Bu görüntüleri çeken kişilerin paylaştığı video sosyal medyada tepki ile karşılandı.

İnsanlara Rehberim diyerek kandıran bir şahıs

İstanbul Rehberler Odasının 5816 sayılı yasaya binaen suç duyurusunda bulunacakları öğrenildi. İstanbul Rehberler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özgür Özaltun, "O videodaki kişi kesinlikle rehber değil. Sahte rehberdir. Yasadışı bir eylem içerisinde olan yabancı bir şahıs. Kesinlikle ne odamıza ne de bir başka meslek odasına bağlı bir rehber değildir. Kendisi sahte rehberdir. Arapça dilinde insanlara 'Rehberim' diyerek kandırarak onlara tur düzenleyen bir şahıstır. Tur düzenlemek seyahat acentesinin görevidir. Biz sadece rehberlik hizmeti veririz. O videoda Mustafa Kemal Atatürk'ün tamamı altından kaplı bir hamamda genelde süt banyosu yaptığı söyleniyor. Kendisi doğru bilgiler vermemekle beraber, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçerken Ortaköy'deki camiye Ayasofya Camii olarak tanıttığını da arkadaşlarımızın verdiği bilgiler ışığında tespit etmiş bulunuyoruz" dedi.

Vergi Kaçakçılığı söz konusu

İstanbul Rehberler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özgür Özaltun “Bunun gibi bir günde onlarcası yüzlercesi İstanbul içerisinde cirit atıyorlar. Yasağı aleni bir şekilde ihlal ediyorlar. Zaman zaman acenteler de bu kişileri rehber olarak çalıştırıyor. Bu sahte rehberlerin sayısını bizim vermemiz için bizim yaptığımız denetimler yetmiyor. Bu mesele, Maliye Bakanlığı'nı da ilgilendiren bir mesele. Çok büyük bir vergi kaçakçılığı söz konusu. Sahte rehberliğin, kaçak acentecilik yapmanın cezası maalesef caydırıcı değil. 2 bin lira maksimum 3 bin liraya çıkabiliyor. TC vatandaşı 2 kez bu eylemi yaparsa rehber olamıyor fakat yabancılar için böyle kanun da yok. Bu kişiler sosyal medya yoluyla veya yasadışı stantlar ile kurarak insanları bir şekilde kendilerine çekiyorlar" diye konuştu.

Sosyal medyada tepki toplayan bu şahsın Polisler tarafından arandığı bilinenler arasında.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.