Samsung geri adım atıyor! Sebebi belli oldu

Güney Kore'nin önde gelen teknoloji şirketi Samsung, akıllı telefon üretiminde azaltmaya gidiyor.

Samsung geri adım atıyor! Sebebi belli oldu

Son zamanlarda akıllı telefon pazarının ekonomik açıdan gerilemesi, pek çok şirketi de vurdu. Bu şirketlerden biri de dünyanın en büyük akıllı telefon satıcıları arasında yer alan Samsung oldu. Listede zirvede olmasına rağmen, Samsung, akıllı telefon üretimi için küçültmeye gidiyor.

Dünyanın en iyi akıllı telefon satıcıları arasında yer alan Samsung, akıllı telefon satışlarının ikinci yarısında sabit kalmayı ya da tek haneli bir büyüme elde etmeyi beklediğini söyledi. Ancak durum şirketin istediği gibi ilerlemiyor. Reuters’in bir raporuna göre şirket, Vietnam’daki akıllı telefon üretimini azaltıyor. Thai Nguyen‘deki akıllı telefon fabrikası, her yıl 100 milyon akıllı telefon üretiyor.

İddialara göre bu durumun nedeni, envanterdeki artış ve tüketici harcamalarındaki küresel düşüşten kaynaklanıyor. Ayrıca bu, Samsung’un satabileceklerinden daha fazla birim üretmek istemediği anlamına geliyor.

Samsung çip fabrikası kuruyor

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, ABD'nin Austin, Teksas bölgesinde yaklaşık 17 milyar dolara mal olduğu tahmin edilen bir çip fabrikası kuruyor.

Samsung, Teksas, Taylor ve Manor bölgelerinde inşa etmek istediği 11 fabrika için vergi indirimleri için başvuruda bulundu. Yerel yetkililerden teşvik alırsa, 11 fabrikaya yapılan toplam yatırımın toplamı 192 milyar doları bulabilir.

Tüm bunlar gerçekleşirse, Samsung bölgede 10.000'den fazla kişiyle istihdam sağlayacak. Aslında, her şey yolunda giderse, Samsung'un bu dev yatırımı Orta Teksas tarihindeki en büyük ekonomik yatırımı olacak. Önerilen 11 fabrikadan ikisi Austin'de ve dokuzu, Austin'in 25 mil kuzeydoğusunda yer alacak.

Bu fabrikalardan herhangi birinin muhtemelen çalışır ve çalışır durumda olabileceği en erken tarih 2034 iken, ikisi yalnızca 2042 için planlandı. Bununla birlikte, bunların hiçbirinin bağlayıcı olmadığını belirtmek önemlidir. Böylece, şirket teşviklerini alsa bile planlar hala değiştirilebilir veya tamamen rafa kaldırılabilir.

Yine de, şirketin planlarını gerçekleştirmesi için pek çok neden var. Birincisi, 1997'den beri faaliyet gösterdiği ve şu anda yaklaşık 10.000 kişiyi istihdam ettiği Austin'de zaten çok güçlü bir varlığa sahip, bu da Kore dışındaki herhangi bir yerden daha fazla.