Güncel

Samsung ilk çeyrekte ne kadar kâr elde etti?

Her dönem gelir ve kâr miktarını arttıran Samsung, 2013'ün ilk çeyreğinde de rekor kâr elde etti.


Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Samsung, Galaxy S ve Galaxy Note serisiyle mobil dünyasında inanılmaz bir yükseliş yakaladı. Şirket üst sınıf telefonların yanı sıra giriş ve orta seviyede sunduğu birçok cihaz seçeneği ile kullanıcı kitlesini genişletme olunda önemli gelişmeler sağladı.

Halihazırda akıllı telefon platformunun bir numarası olan Samsung, geçtiğimiz yıl Nokia’yı geride bırakarak genel telefon satışlarında zirvedeki yerini almıştı. 2013 yılı hedefi 500 milyon satış olan Güney Koreli üretici her çeyrek açıklanan gelir miktarını da arttırmaya devam ediyor.
1366964376_1.jpg

Son gelen verilere göz attığımızda Samsung’un yılın ilk çeyreğinde 47.6 milyar dolar gelir elde ettiği rapor edildi. Şirket söz konusu rakamın 6.4 milyar dolarını net kâr olarak açıkladı. Gelirin yaklaşık 29 milyar dolarlık bölümü mobil cephesinden gelirken, işlemci ve panel üretiminde de kayda değer gelirler elde edildi.

Yılın ikinci ikinci çeyreğinde Galaxy S4 satışlarıyla birlikte gelirin artması hedeflenirken, telefon ülkemiz de dahil olmak üzere birçok pazarda 27 Nisan itibariyle satışa sunulacak.

Yorumlar
Misafir
Cihazlar bizde o kadar pahalı değil. Avrupa ve Amerikada cihaz fiyatlarını operatörler sözleşme karşılığı Sübvanse ediyor. Dolayısı ile cihazlar ucuza tüketiciye ulaşıyor. Bizim operatörler özellikle Türkcell hem cihazdan hem sözleşmeden vatandaşa kakalıyorlar. Yani yurt dışındaki operatörler cihazı maliyetine, hatta bazen dahada ucuza verirken bizimkiler vatandaşı nasıl kakalarım derdinde. Yoksa normal satış fiyatları her yerde 0-300 lira arasında vergiden dolayı fark ediyor.
Cevapla
Misafir
Pazarlama ve ar-ge çalışmaları zaten parça fiyatının içinde, onun için Ekstra para alınmıyor. Sadece yazılım için cüzi bir para alıyorlar. Dediğim gibi aradaki farkı operatörler ve satıcılar kapıyor. En azından ülkemizde bu böyle.
Cevapla
misafir
yani buda demek oluyor ki bizim operatör ler parayi çuval la kazanıyor
Cevapla
Misafir
14:05 cihazlar kesinlikle ucuz üretilmekte ve pahalı satılmakta. ancak arka planda AR-GE çalışmaları pazarlama paraları vardır. Paranın büyük kısmını bu iki birim harcamaktadır.
Cevapla
mb
bizim hükümet ayakta uyuyor adamlar tek başına Türkiye nin ihracat rakamini yapiyor yıllık bizimkiler neyle uğraşıyoruz utanacaklarina bahane uretirler teknoloji değil
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.