Güncel

Samsung mu daha değerli, Apple mı?

İki devi bir kez daha karşılaştırdık!

Samsung mu daha değerli, Apple mı?

Dünyanın en büyük mobil cihaz üreticilerinden Apple ve Samsung, yine bir haberimizle birlikte karşınızda. 2013 yılın son çeyreğine girdiğimiz şu son günlerde dünyanın en iyi mobil cihazlarını üreten firmaların kazançlarını ve pazar paylarına bir göz atalım dilerseniz. 

Bundan kısa bir süre önce Interbrand tarafından gerçekleştirilen istatistikle dünyanın en iyi şirketi seçilen Apple, 2013 yılı içerisinde 2 adet yeni telefon tanıttı. iPhone 5S ve 5C adında tanıttığı iki yeni telefonla birlikte hisselerinde yaşadığı artış, bir kez daha şirketi dünyanın en değerli firmalarından birisi haline getirdi.

1381148226_iphone-5-hangi-ulkede-ne-kadar-iphone-5-iphone-5-fiyatlari-1346707.jpg

Samsung, cephesine baktığımızda bu yıl tanıttığı 2 adet yeni amiral gemisiyle karşımıza çıkıyor. Galaxy S4 ve Note 3 ile satışlarında büyük bir ivme kazanan şirket değerine değer katmayı başardı.  ABD kökenli teknoloji şirketi Apple, 415.7 milyar dolar ile bu yılın en değerli şirketi ünvanını tekrar kazanırken. 2013 yılında genişlettiği ürün ve işletim sistemi yelpazesiyle kullanıcıların beğenisini toplamay devam ediyor. 

1381147330_130313apple2.jpg

Apple'dan sonra dünyanın en değerli teknoloji şirketlerine baktığımız da çok da tanıdık gelmeyen General Electronics adında bir şirket yer alırken, onları Microsoft ve IBM izliyor. Elektronik dünyasında sunmuş olduğu geniş ürün kategorisiyle Samsung 5. sırada yer alıyor. 

1381146568_business-us-sony-samsung.jpg

Peki Samsung'un değeri ne kadar?

217.7 milyar dolar değeriyle Samsung, son yılların en hızlı büyüyen firmaları arasına ismini yazdırmış durumda. Genel firma sıralamada 13. sırada yer alan şirket son 3 yıl içinde mobil ayağında yaşanan gelişmeler nedeniyle büyük hisse artışı sağlamış durumda. Sektörün en değerli ve en iyi çıkış yapan firmaları arasında Google ve Qualcomm'u da geride bırakmayı başaran Samsung, son 5 yılın en iyi çıkışını yakalamış durumda. Mobil dünyanın vazgeçilmez cihazlarına imza atan Samsung, bu başarısını şüphesiz Google'a (Android) borçlu.

1381148132_1-note-3-180913.jpg

Mobil cihazlarda, dünyanın en çok kazananı Samsung!

[Apple: 415 milyar dolar - Samsung: 217 milyar dolar] Aradaki fark gerçekten yadsınamayacak kadar çok da olsa yılların verdiği mobil üretici kimliğiyle Apple'ın bu şekilde bir kar marjı elde etmesi, dünyanın en değerli şirketi ünvanına sahip olması çok normal aslında. Samsung'un bu kulvara sonradan girmesi ve kulvarı iyi kullanması Apple'ın afallamasına sebep oldu bi bakıma. 

Yine dünyanın en iyi istatistik firmalarının rakamlarına baktığımızda, mobil dünyadan en iyi kazanan şirketinin Samsung olduğunu öğreniyoruz. Bu da Apple'ın kalite ve değer politikalarının artık işe yaramadığını değil de insanların tekele olan suskunluğuna artık hayır dediklerini, alternatiflerin geldiğinin farkına varması demek aslında. Samsung ve Apple arasındaki günden güne kızışan rekabetin gelecekte nasıl bir hal alacağını hep birlikte göreceğiz. 

Çeşitli bilgiler sunduktan sonra sizlere şu soruyu yöneltmek istiyoruz; sizin için Apple mı daha değerli Samsung mu?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.