Samsung üretimi durdurdu! Bu ülke için bir devrin sonu

Güney Koreli teknoloji devi Samsung Vietnam'daki operasyonlarının bir kısmını durdurmaya karar verdi. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

Samsung üretimi durdurdu! Bu ülke için bir devrin sonu

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticisi Samsung önemli bir karara imza attı. Güney Koreli teknoloji devi, tüketici harcamalarındaki küresel düşüş nedeniyle Vietnam'daki devasa fabrikasındaki cihazlarının üretimini azalttığı bildirdi.

Reuters'ten gelen rapora göre haberin kaynağı direkt olarak şirketin çalışanları. Rapora göre, Amerika'nın en büyük depo pazarı ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki büyük perakendeciler satışların yavaşladığını bildiriyor. Bunun sebebi ise alışveriş yapanların pandeminin öncesine kıyasla eskisi kadar harcama yapmaması. Artan enflasyon ve çip krizi gibi problemleri de eklersek şirketin bu kararı şaşırtmıyor.

Samsung üretimi durdurdu! Bu ülke için bir devrin sonu

samsung

Fabrikadaki işçilerden biri Reuters'e verdiği demeçte, "Haftada sadece üç gün çalışacağız. Bazı hatlar daha önce altı yerine dört günlük bir çalışma düzenine ayarlanıyor ve tabii ki fazla mesaiye gerek kalmayacak" ifadelerini kullandı.

Vietnam'ın kuzeyindeki Thai Nguyen eyaletindeki üretim tesisi en çok etkilenen bölge oldu. Samsung'un akıllı telefonlarının yarısını ürettiği ülkedeki iki mobil üretim üssünden biri.

Samsung, Vietnam'daki yıllık üretim hedefini düşürmeyi planlamadığını söylese de Güney Koreli teknoloji devi, geçen hafta yaptığı kazanç görüşmesinde arz kesintilerinin büyük ölçüde çözüldüğünü ve yılın ikinci yarısında akıllı telefon talebi konusunda iyimser olduğunu söyledi. Şirket ya sabit kalacak ya da tek haneli büyüme görecekti, ancak beklenen gerçekleşmedi denebilir.