Samsung ve Microsoft dev ismi indirebilmek için güçlerini birleştirdi

Microsoft, yapay zeka teknolojilerini geliştirmek için Samsung ve diğer Güney Koreli firmalarla iş birliği yapmayı planlıyor.

Samsung ve Microsoft dev ismi indirebilmek için güçlerini birleştirdi

Microsoft, Güney Kore'nin önde gelen dört büyük teknoloji şirketiyle bir araya gelmek için hazırlıklar yapıyor. 14 Mayıs 2024 tarihinde düzenlenecek MS CEO Zirvesi'nde Samsung, SK Hynix, LG Electronics ve SK Telecom'un üst düzey yöneticileri, kapalı kapılar ardında Microsoft ile stratejik görüşmeler yapacaklar. Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates ve CEO'su Satya Nadella'nın da katılacağı bu toplantılarda, yapay zeka gelişimine yönelik donanımların temini ve Microsoft'un yapay zeka servislerinin bu şirketlerin ürünlerine entegrasyonu konuşulacak.

Samsung ve SK Hynix ile yapılacak görüşmeler, yapay zeka gelişiminde kritik bir öneme sahip olan yüksek bant genişliğine sahip bellek çipleri (HBM) temini üzerine odaklanacak. Bu iki şirket, küresel ölçekte bellek çipi üretiminde lider konumda bulunuyorlar. Ayrıca, yüksek performanslı katı hal sürücüleri ve Compute Express Link sürücüleri gibi diğer önemli donanım bileşenleri de anlaşma kapsamına dahil edilebilir. Microsoft için bu tür bir donanım temini alışılageldikin dışında bir durum olup, yapay zeka kapasitesini artırma çabasının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Samsung ve Microsoft dev ismi indirebilmek için güçlerini birleştirdi

Öte yandan, Samsung'un yeni geliştirdiği Mach-1 ve Mach-2 isimli yapay zeka hızlandırıcıları yakında seri üretime geçecek. Microsoft, bu yeni çipleri gelecekte kullanmayı planlıyor. Samsung, uzun süredir Microsoft'un yazılım ürünlerini kullanmakta olup, Galaxy AI ise Google'ın Gemini platformu tarafından desteklenmekte. Ancak ilerleyen dönemlerde Microsoft'un yapay zeka özelliklerinin Samsung'un Galaxy serisine entegrasyonu gündeme gelebilir.

SK Telecom ise telekomünikasyon sektörüne özel büyük dil modelleri geliştirmek amacıyla AI startup şirketi Anthropic'e 100 milyon dolar yatırım yapmıştır. Bu toplantı, Microsoft için sadece yeni müşteri ve ürün kategorileri kazanmakla kalmayıp, aynı zamanda mevcut iş ortaklıklarını güçlendirmek için de önemli bir fırsat sunuyor.