Güncel

Saniyede 100 Terabit hıza hazır olun !

Bilim adamları Saniyede 100 Terabit veri taşıdı.

Saniyede 100 Terabit  hıza hazır olun !

Günümüzde mühendisler, ışık hüzmelerini bükerek en hızlı interneti elde ediyor. Şu an en hızlı geniş bant bağlantı için kullanılan fiber optik kablolarda veri, ışık darbeleri şeklinde iletiliyor.

2000'li yılların başından bu yana fizikçiler verinin bir sıvı kristalden yansıyarak dönmesini, böylece daha hızlı yol almasını sağlamaya çalışıyor. Birbiri içine geçen sarmal huzmeler aynı anda, aynı yerde veri taşınmasına izin veriyor.

1352291051_internet-hizinda-dunya-rekoru.jpg

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde mühendis olarak çalışan Alan Willner'ın kısa süre önce yaptığı bir deneyde havada 100 terabit / sn (yani 2.600 DVD dolusu ) veri aktarımı yapıldı. Bu, serbest uzayda gerçekleşmiş en hızlı veri aktarımı. Fakat bu teknolojinin ticari hale gelmesi için öncelikle mühendislerin ışığı taşıyabilecek yeni bir kablo tasarlaması gerekiyor.
Yorumlar
nadeer
Selam arkadaslar siz ki TR DEN SIZLANIYORSUNUZ.BIZ NAPALIM PAKISTAN DA.GSM LERDE BAGLANTI HIZ 05 BYTE.GERCEKTEN TR NIN GSM HIZI COK HARIKA.VE INTERNETINIZ DE COK GUZEL BENCE SIZ SUKRETNELISINIZ...
Cevapla
TET
Turkiye daha düne kadar, bizim alt yapımız yeni,biz Avrupa'dan daha iyiyiz diyordu... Millet 4G ile bağlanıyor, bizde doğru düzgün 3G bile yok...
Cevapla
murtaza
biz ttnet le bu altyapi ile birak bu hizi daha
Cevapla
Misafir
Hala 8mb in altyapisi olmayan yerler varken (bide istanbulda) , bizim icin hepsi hayalden ibaret
Cevapla
net
dandik netin reklamını bile ışık hızında diye yutturmaya çalışan ttnet bu haberi görse ne der acaba
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.