Güncel

Savaş mağdurları Türkiye'ye geliyor

Rusya ve Ukrayna savaşının patlak vermesiyle Ukrayna'da mahsur kalan Türk vatandaşları Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. İşte tüm detaylar.

Savaş mağdurları Türkiye'ye geliyor

Rusya 10 günden fazla bir süredir Ukrayna'yı vuruyor. Savaşın patlak verdiği ilk günden beri orada mahsur kalan Türk vatandaşları Türkiye'ye gelişinin sürdürüyor.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen bir organizasyonla ülkeden tahliye edilen Türk vatandaşlarının yanı sıra Ahıska Türkleri ve Ukraynalılar da Edirne'deki sınır kapılarından ülkemize giriş yapıyor. 

Savaş mağdurları Türkiye'ye geliyor

savaş

10 günden fazladır Rusya, Ukrayna'yı vuruyor. Yapılan müzakerelere rağmen bir barış haberi çıkmadı. Savaştan kaçan aileler Türkiye'ye sığınmanın üzüntüsünü yaşıyor. Savaş çıktığından beri orada mahsur kalan Türklerin yanı sıra Ukraynalılar da Türkiye'ye geliyor. Ukrayna vatandaşı Kristina Konshyna, yorucu bir yolculuğun ardından Türkiye'ye ulaştıklarını belirtti.

Konshyna, "Durum orada gerçekten çok kötü. Biz geldik fakat büyükannemi orada bıraktığım için çok üzgünüm." ifadelerini kullandı. Kiev'den gelen Orkun Gudu, yolcukları çok zahmetli geçse de Dışişleri Bakanlığının çok iyi organizasyon yaptığını, orada kalan insanları mağdur etmediğini dile getirdi.

Rusya askerleri Kiev ve çevresini kuşatmış durumda. Kiev'e girilmesi durumunda da durum daha kötüye gidecektir. Yapılan tüm müzakere çalışmalarına rağmen ne yazık ki iki taraf arasında bir müzakere sağlanmış değil. Yaşananlar ise bölgedeki insanlarla kalmayıp herkesi kötü etkiliyor. Rusya, uzun süredir Ukrayna'yı bombandırman altında tutuyor. Ukrayna vatandaşları ise ülkelerini en iyi şekilde savunmaya çalışıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.