Güncel

Selçuk İnan Galaxy S8 davasından vazgeçti

Galatasaraylı futbolcu Selçuk İnan, S8 isminin kendisine ait olduğu gerekçesiyle Samsung'a açtığı davadan vazgeçtiğini açıkladı.


Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayda “S8” markasını TPE’den tescil ettiren yıldız futbolcu Selçuk İnan, Güney Kore merkezli elektronik firması Samsung’a 110 bin liralık tazminat davası açmıştı.

Uzun yıllar “8” numaralı formayı taşıdığını ve her gittiği takımda ve milli takımda dahi “8” numarayı giydiğini dilekçesinde anlatan Selçuk İnan, “8” numarayla bir bütün olarak tanındığını belirtmişti. Futbol camiasında herkesin bir takma adının bulunduğunu ifade eden Selçuk İnan’ın avukatı, “Futbolcular formaları ve isimlerinin baş harfleriyle marka oluşturmuşlardır. “Örneğin Real Madrid’in ünlü futbolcusu Cristiano Ronaldo oynadığı kulüplerde “7” numarayı giydiğinden “CR7”, dünyaca ünlü eski forvet oyuncusu Ronaldo “9” numarayı giydiğinden “R9”, Ricardo Querasma “Q7”, Burak Yılmaz “BY17”, Roberto Carlos “R6”, eski Barselona kalecisi Victor Valdes “VV1” tüm dünyada tanınan oyunculardandır. Bu futbolcuların tamamı da bu lakaplarını ülkelerinde marka tescili ile koruma altına alarak zaman içerisinde pek çok sektörde ticarileştirdiler.

Bu isim hakkının kendisinde olduğunu iddia eden İnan, Samsung aleyhine dava açmış ve Samsung'un S8 modelinde bu ismin kullanılamayacağını savunmuştu. İnan’ın ihtiyati tedbir talebini reddeden mahkeme, “Kelimeler ve sayılar kimsenin tekeline verilemez” demişti.

Kararın ardından Selçuk İnan’ın avukatı, mahkeme hakimine bir dilekçe vererek davadan feragat ettiklerini söyledi. Bunun üzerine mahkeme, Selçuk İnan’ın davadan vazgeçmesi üzerine davanın düşmesine karar verdi.

Yorumlar
myserious
boş işler.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.