Güncel

Seyirci sanal ortamda sahaya girdi

Türkiye’nin iki köklü kulübü Galatasaray ve Fenerbahçe’nin Ziraat Türkiye Kupası Finali’nde oynadıkları maçta bir ilke imza atıldı.

Seyirci sanal ortamda sahaya girdi

Kısa bir süre sonra hayatımızda alışverişten eğlenceye kadar farklı alanlarda çok önemli bir yer edineceği tahmin edilen sanal gerçeklik (Virtual Reality) teknolojisi, Turkcell ve yayıncı kuruluş ATV işbirliği ile ilk kez bir futbol karşılaşmasında GollerCepte uygulaması üzerinden canlı olarak deneyimlendi.

4.5G’nin hayatımıza kattığı sanal gerçeklik teknolojisinde kullanılan gözlük ile izleyici kendisini gördüğü ortamın içinde hissediyor. Galatasaray - Fenerbahçe futbol karşılaşmasını Samsung Gear VR gözlükleri ile GollerCepte uygulaması üzerinden izleyenler, yayıncı kuruluş tarafından 360 derece çekilen yayın sayesinde maç oynanırken kendilerini yeşil sahanın içinde hissetti; takım kulübelerinin yanında maç izleme keyfini yaşadı.

Galatasaray ve Fenerbahçe’nin karşı karşıya geldiği Ziraat Türkiye Kupası final maçında oynanan futbol nefesleri keserken, derbi Turkcell ve yayıncı kuruluş tarafından Türkiye ilk kez bir futbol maçında canlı yayında sanal gerçeklik (VR) teknolojisi kullanıldığı maç olarak da tarihe geçti.

Antalya’da oynanan karşılaşmayı Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da sanal gerçeklik teknolojisi ile izleyen futbolseverler kendilerini Antalya’daki maçın oynandığı stadyumda hissetti. Yayıncı kuruluş tarafından 12 ayrı kamera ile 360 derece canlı çekim yapılan karşılaşmanın görüntüleri Turkcell’in 4.5G şebekesine aktarıldı. Turkcell’in tüm Türkiye’ye yayılan 35 bin km’den fazla fiber altyapısı üzerinden İstanbul’daki Turkcell şebekesine gelen 360 derece maç yayını, burada GollerCepte üzerinden 360 derece izlenmeye başlandı. Samsung Gear VR cihazını kullanan basın mensupları, hem saha içerisinde nefes kesen derbi mücadelesini hem de tribünlerdeki taraftar coşkusunu yedek kulübelerinin yanındaymış gibi izlediler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.