Güncel

Seyircinin tepkisine göre ilerleyen film: The Moment

Sinema tarihinde ilk kez seyircilerin tepkilerine göre değişkenlik gösteren film çekildi.


Kimi zaman sinemada veya evde bir film seyrederken hikaye gidişatının biraz istediğimiz yönde ilerlemesini isteriz.

Bu istekler yakında gerçek olabilir. İngiliz bilim adamları, seyircilerin ruh haline göre öykü akışının değiştiği bir film çekmeyi başardı. Nottingham Üniversitesi nöroloji ve bilgisayar bilimleri uzmanları, seyircilerin kafalarına takılan kasklarla filmin gidişatına ilişkin isteklerini tespit edip buna göre konusu değişen bir film çektiler.

Bilim insanları, EEG denilen cihazla alınan verileri anlık olarak değerlendirip seyircinin reaksiyonuna göre filmi yeniden kurguladı. Üniversitenin, seyircinin tepkisine göre değişecek ilk filmi The Moment adını taşıyor.

7 Haziran’da, Sheffield Belgesel Festivali kapsamında seyirci ile buluşacak film için karavandan dönüştürülmüş küçük bir sinema salonuna EEG cihazları konuldu ve seyirci kaskları hazırlandı.

Seyircinin ilgisi azaldığında bunu fark edip değişen filmin konusu ise toplumdan kaçmak için beyin kontrolü teknolojisine sığınan 2 kişinin öyküsünü anlatmakta. Yapılan açıklamaya göre filmde her sahnenin 6 farklı versiyonu var ve bu versiyonlar diğerine geçtiğinde kopukluk yaratmıyor. The Moment, ilerleyen zamanlarda sektör içerisinde devrim yaratabilecek mi göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.