Şili'de yanardağ patlaması sonrası alarm verildi

Şili'de bulunan Lascar Yanardağı Cumartesi günü aktifleşti. Yetkililer yeşil olan alarm kodunu sarıya çevirerek durumun ciddiyetini arttırdı ve güvenliği sağlamaya çalıştılar. İşte tüm detaylar.

Şili'de yanardağ patlaması sonrası alarm verildi

Şilili yetkililer, bir volkanın gökyüzüne 6.000 m (neredeyse 20.000 fit) yüksekte bir patlama sütunu oluşmasından sonra güvenlik için alarm verdiler. And Dağları'nda bulunan Lascar Yanardağı Cumartesi günü harekete geçerek küçük yer sarsıntılarını tetikledi. Çevredeki alanda şu ana kadar herhangi bir hasar olduğu bildirilmedi, ancak ilk yeşil uyarı sarıya yükseltildi.
Şili'nin Ulusal Jeoloji ve Madencilik Servisi (Sernageomin), "sarı alram" kodunu bir volkanın kararsız durumda olduğu anlamında tanımlıyor. Sernageomin'e göre, bu kod aynı zamanda uzmanların küçük patlamalar ve duman görünümleri için bir alanı izlediği anlamında kullanılıyor. Yanardağdan 12 km'den (7 mil) daha kısa mesafedeki küçük bir kasaba olan Antofagasta'daki Talabre sakinleri, ilk olarak öğlen saatlerinde bir hareketlilik fark ettiler. Lascar'ın yaydığı volkanik kül ve sıcak gazlardan oluşan dev duman bulutuna rağmen hiçbir evin hasar gördüğü bildirilmedi. Yetkililer yanardağın kraterinden 5 km uzakta girilmez bir alan oluşturdular.
Ülkenin kuzeyindeki Lascar, trekking ve dünyanın en kurak yeri olan Atacama Çölü'nü ziyaret etmek için popüler bir turistik yer olan San Pedro de Atacama'ya 70 km uzaklıkta bulunmakta.