Güncel

Silikon Vadisi eski gücünü kaybediyor!

Silikon Vadisi artık o kadar da teknolojinin kalbi olarak görülmüyor. Peki neden? İşte detaylar!

Silikon Vadisi eski gücünü kaybediyor!

Küresel Teknoloji Endüstrisi İnovasyon Araştırması dahilinde yapılan araştırmaya göre; 2023 yılına kadar dünyanın yeni teknoloji merkezinin kıta değiştireceği düşünülüyor. Teknoloji liderleri, milyar dolarlık şirketlerin kalbi olan Silikon Vadisi’nin Doğu’dan yükselen potansiyele rekabet edemeyeceğini düşünüyor. 

Silikon Vadisi eski gücünü kaybediyor!

Peki bu durum karşısında Silikon Vadisi eski gücünü kaybedecek mi? Evet! Peki kesin olarak bu karara nasıl vardık? KPMG'nin her yıl düzenlediği araştırmaya bu yıl küresel teknoloji sektörüne yön veren 740'ı aşkın sektör lideri ve yönetici katıldı.

Araştırmaya katılan liderlerin yaklaşık yüzde 60'ı, teknoloji inovasyon merkezinin, gelecek 4 yılda Silikon Vadisi'nden dünyanın başka bir köşesine kayacağına inandıklarını belirtti. Araştırmada bu yıl Fransa'nın başkenti Paris ilk kez, olası yeni teknoloji merkezi adayları listesinde arasında yer aldı. 

Geçen yılki listede yer alan Sidney, Toronto ve Şenzen gibi kentler ise bu sene liste dışında kaldı. Yani artık biraz daha Avrupa ve Asya kıtalarına kayma söz konusu diyebiliriz. Tabii ki Paris dışında başka şehirler de düşünülen bölgeler arasında yer alıyor. Bunlara kısaca göz atacak olursak;

1- New York (ABD)

2- Pekin (Çin)

3- Tokyo (Japonya)

4- Londra (Birleşik Krallık) 

5- Şaghay (Çin)

6- Taipei (Tayvan)

7- Singapur (Singapur)

8- Seul (Güney Kore)

9- Boston (ABD)

10- Austin (ABD)

11- Berlin (Almanya)

12- Hong Kong (SAR)

13- Washington DC (ABD)

14- Paris (Fransa)

15- Tel Aviv (İsrail)

Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından düşüncelerinizi bizlere aktarmayı unutmayın. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.