Meta ve Google Hollywood stüdyolarıyla yapay zeka anlaşmaları yapmak istiyor

Meta ve Google, Hollywood stüdyolarıyla yapay zeka teknolojilerini kullanmak için iş birliği yapmayı planlıyor. Bu hamle, yapay zekanın film ve dizi prodüksiyonlarında daha geniş çapta kullanılmasını sağlayarak, sektörün geleceğini şekillendirmeyi hedefliyor.

Meta ve Google Hollywood stüdyolarıyla yapay zeka anlaşmaları yapmak istiyor

Meta ve Google, Hollywood stüdyolarıyla yapay zeka ile üretilen videolar için lisans anlaşmaları yapmak amacıyla milyonlarca dolar teklif ediyor. Bloomberg'in haberine göre, şirketler “on milyonlarca dolar” teklif etmiş olsa da, görüşmelerden ne çıkacağı henüz belirsiz. Netflix ve Disney, içeriklerini lisanslamaya istekli değil ancak diğer tür iş birliklerine ilgi göstermiş durumda. Warner Brothers Discovery ise bazı programlarını lisanslamaya istekli olduğunu belirtti.

Meta sözcüsü yorum yapmayı reddetti. Google ise yorum talebine henüz yanıt vermedi. Şirketler, bu anlaşmaların video üretim araçlarını ilerletmeye yardımcı olmasını umuyor. Google, yakın zamanda “Veo” adlı bir metinden videoya modelini tanıttı ve bu yetenekleri tanıtmak için Donald Glover ile iş birliği yaptı. Meta da yapay zeka ile video üretimi konusunda araştırmalar yapıyor.

Meta ve Google Hollywood stüdyolarıyla yapay zeka anlaşmaları yapmak istiyor - Resim : 1

Yapay zeka şirketleri arasında medya şirketleriyle lisans anlaşmaları yapma konusunda bir yarış var. OpenAI ve NewsCorp, ChatGPT'ye haber içeriği sağlamak için çok yıllık bir anlaşma duyurdu. Meta, AI modellerini eğitmek için haber, fotoğraf ve video içeriğine erişim sağlamak amacıyla yayıncılara ödeme yapmayı da değerlendiriyor.

Ancak Bloomberg'in belirttiği gibi, Hollywood stüdyoları bu tür anlaşmalar hakkında bazı çekincelere sahip olabilir. Yapay zeka düzenleme araçları cazip gelse de, eğlence endüstrisi, yapay zeka şirketlerinin yaratıcı çalışmalarını nasıl kullanacağı konusunda endişeli. Bu gerilim, Scarlett Johansson'un OpenAI'yi, sesini kendi rızası olmadan ChatGPT'nin “Sky” asistanı için kopyalamakla suçlamasıyla gün yüzüne çıktı. OpenAI, Johansson'un sesini taklit etmeye çalıştığı iddialarını reddetti, ancak şirket Sam Altman'ın bir tweeti dışında bu konuyu açıklamadı.

Meta ve Google’ın bu hamleleri, yapay zeka teknolojilerinin medya endüstrisinde nasıl kullanılacağına dair geniş kapsamlı tartışmaların fitilini ateşleyebilir. Anlaşmaların sonucunda ortaya çıkacak gelişmeler, sadece video üretimi değil, genel olarak eğlence sektörü için de önemli etkiler yaratabilir.