Güncel

Şok! 25 kuruşa satılan poşete büyük zam!

Türkiye’de marketlerden poşet istediğinizde 25 kuruş ödüyordunuz. Marketler ise bu 25 kuruşu devlete ödüyordu. Artık bu meblağ daha da yükseldi. İşte detaylar.

Şok! 25 kuruşa satılan poşete büyük zam!

Plastik atıkların çevreye verdiği zarardan ötürü marketlerden alışveriş esnasında alınan poşetler ücretli hale getirilmişti. Buradaki temel amaç alınan ve çevreye atılan poşetleri azaltmaktı. Bu uygulama kısmen de olsa işe yaradı. Zira pek çok kişi artık marketlerden alışveriş yaparken, poşet istemiyor.

Bu uygulama ilk olarak hayata geçtiği dönemde poşet için alınan 25 kuruşun bir kısmı satıcıya, bir kısmı ise devlete aktarılıyordu. Sonrasında ise poşetten alınan ücretin tamamını devlet almaya başladı.

Şok! 25 kuruşa satılan poşete büyük zam!

Resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle birlikte 25 kuruş olan poşetin fiyatı 38.5 kuruşa yükseldi. Peki bu ne anlama geliyor. Hemen açıklayalım.

Artık marketler sattıkları poşet başına devlete 38.5 kuruş ödeyecekler. Fakat bu tutar alıcılara yansımayacak. Yani bizler marketten aldığımız poşetler için 25 kuruş ödemeye devam edeceğiz. Marketler ise 38.5 kuruş ödeyecekleri için 13.5 kuruşluk farkı kendi ceplerinden ödemiş olacaklar.

Bu zam sonrasında marketlerin poşetler için para isteyip istemeyeceği ise ayrı bir soru işareti. Zira poşet verilip fişe yansıtılmazsa o zaman sorun olmayacaktır. Yani poşet için bir para ödemeye gerek kalmayacaktır. Fakat fişe yansıtılan her bir poşet için marketler artık 38.5 kuruş ödeyecekler. Dileriz bu ücret önümüzdeki süreçte tamamen alıcılara yansıtılmaz.

Yorumlar
Yusuf Durmaz
Poşet bişey olmaz, eşya alamiyoruz ki poşete koyalım...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.