Güncel

Şok iddia! Akbank verileri çalındı!

Akbank sisteminin çökmesinin ardından bir de kullanıcı verileri çalındı iddiası geldi! İşte detaylar.

Şok iddia! Akbank verileri çalındı!

Akbank kullanıcıları bir kaç gündür zor zamanlar geçiriyor. Bankanın tüm sistemleri çöktü ve iki gün boyunca hiç bir hizmet sağlanamadı. Durumu düzeltmeye çalışan banka şimdi başka bir problemle boğuşuyor olabilir. İddialara göre şimdi de kullanıcı verileri çalındı.

Akbank kullanıcıları salı gününden itibaren problemlerle karşılaşıyor. Bir süredir nobil ve internet bankacılığı kullanılamaz halde. "Oturum kapandı" sorunu ile karşılaşan kullanıcıların aklına siber saldırı ihtimali de gelmişti. Ancak banka yaptığı açıklamada siber saldırı iddialarını yalanladı. Bankanın ifadesinde "Bugün bankamızın sistemlerinde yaşanan yavaşlama ve kesintilerin siber saldırı nedeniyle olduğuna dair kamuoyuna yansıyan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamızda hiçbir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Problemin giderilmesi için ilgili birimlerimiz çalışmaktadır. Gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz.'' ifadelerine yer verildi.

Akbank verileri çalınmış olabilir

Bu açıklamanın ardından yeni bir iddia geldi. Bir hacker, 20 milyon Akbank kullanıcısının verilerini çaldığını öne sürdü. Hacker çaldığı verileri de 5000 dolardan satışa sundu. 

Yaşanan aksaklıkların ardından Akbank sistemlerini düzelmiş ve açıklama yapmıştı. ''ATM'lerimiz yeniden hizmet vermeye başladı. Kartlı işlemlerinizi, tüm ATM'lerimizden ve üye iş yerlerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca 12.07.2021 tarihine kadar tüm diğer banka ATM'lerinden Akbank Kart'ınızla yapacağınız para çekme ve yatırma, kredi kartı borç ödeme ve görüntüleme işlemlerinden diğer bankalar tarafından alınan ücretler iade edilecektir. Diğer kanallarımız kullanıma açıldıkça konuyla ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.'' ifadeleri kullanılmıştı.

Bugün gelen çalıntı veri iddiaları hakkında her hangi bir resmi açıklama yok.

Yorumlar
talat akhun
kamu bankaları en iyisi devlet korumasında
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.