Güncel

Son dakika! Üniversite sınavında baraj puanı kaldırıldı!

Yükseköğretim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre önemli bir değişiklik getirildi. Üniversiteye girişte TYT ve AYT baraj puanı uygulaması kaldırıldı. İşte detaylar.

Son dakika! Üniversite sınavında baraj puanı kaldırıldı!

2022 YKS sınavından geçerli olacak şekilde önemli bir karara imza atıldı. Artık lisans ve ön lisans tercihte 150 ve 180 olan baraj puan alma şartı kaldırıldı. Yüseköğretim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanan TYT puan türünde 150 puan şartı kaldırıldı. Buna ek olarak yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması da kaldırıldı.

Son dakika! Üniversite sınavında baraj puanı kaldırıldı!

puan

Milyonlarca üniversite öğrencisi adayını ilgilendiren karar açıklandı. Bu yıldan itibaren tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı elde edilecek. Adaylar sınav puanına orta öğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla artık üniversitelere yerleşecek.

Ancak bazı koşullar da getirildi. Bunlardan ilki TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartının devam ettirilmesi olacak. TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacak.

SAY, SÖZ ve EA puan türündeki sınav puanlarının hesaplanmasında kullanılan AYT’deki iki testin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı geçerli olacak. Ayrıca DİL puan türündeki sınav puanının hesaplanması için gerekli olan Yabancı Dil Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecek.

Yorumlar
Hasan
Eğitim öğretim yerlerde sürünüyor etraf okumuş cahilden geçilmiyor 23 yaşında atanan öğretmenler yetersiz bilgisiz daha iyi olabilir bence her şey gözden geçirilmeli
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.