Güncel

Son Dakika! Yemeksepeti verileri çalındı! Darkweb'de satışa sunulacak!

Yemeksepeti veri ihlali olayları ile gündeme gelmeye devam ediyor. En son 27 Mart 2021 tarihinde de bu olayla karşılaşan firma tekrar veri ihlalleriyle gündeme geldi.

Son Dakika! Yemeksepeti verileri çalındı! Darkweb'de satışa sunulacak!

Veri hırsızlığı ile gündeme gelen birçok firma bulunuyor. Bunlardan birisi de ülkemizde oldukça popüler olan Yemeksepeti firmasından geldi. Kötü niyetli hackerların hedefi olan firmanın verileri çalındı.

Türkiye’nin en büyük çevrimiçi yemek sipariş sitesi olan firmanın üye olan kullanıcılara ait verilerin alındığı bilinenler arasında. Bu konuda az önce Twitter da açıklanan paylaşıma göre, hackerlar kullanıcıların isim soyisim, telefon numaraları ve açık adresleri başta olmak üzere birçok veriyi ele geçirmişler.

Yemeksepeti verileri tekrar çalındı

Yemeksepeti’nden yaklaşık 50 milyon kişinin verilerinin çalınıp Darkweb’de satıldığı belirtilmişti. Gazeteci İbrahim Haskoloğlu'nun paylaşımı şu şekilde:

Yaşanan bu gelişmenin ardından firmanın halen bu konuda zayıf olduğu anlaşılıyor. Siber güvenlik alanında zaafiyetleri olan firmanın bu verileri korumak adına yapması gereken her türlü adıma rağmen tekrar bu sorun ile karşılaşması bir takım problemlerin henüz aşılamadığını gösteriyor.

Bilgileri alan hackerların kredi kartı bilgilerine ulaşıp ulaşamadığı ise henüz bilinmiyor. Ancak hackerların bu bilgileri de muhtemelen ellerinde bulundurduğu düşünülüyor. Güvenlik açığını telafi etmesi gereken firmanın, bu verileri hackerlardan nasıl alacağı bilinmiyor. Ancak satışa sunulmadan hackerlara ulaşıp belirli bir ücret karşılında alınması da beklenebilir.

Yemek sipariş ederken bu güvenlik açıklarıyla gündeme gelen firma hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.