Güncel

Sony, IBC 2015'te "Beyond Definition" vizyonunu sergiliyor

Sony IBC 2015'te duyurduğu üç önemli alan Görüntü, IP ve İş Akışı oldu.

Sony, IBC 2015'te "Beyond Definition" vizyonunu sergiliyor

Sony, IBC 2015'in açılış gününde çok sayıda yeni fikir, yaklaşım ve çözüm sunarak müşterilerinin ve iş ortaklarının medya çözümleri alanına yön vermelerini ve bu alanı yeniden şekillendirmelerini nasıl sağladığını sergiliyor. Sony, Amsterdam RAI Fuar Merkezi'nde düzenlenen IBC’yi Beyond Definition" vizyonunun medya kuruluşları için yeni, heyecan verici müşteri deneyimi ve birçok iş fırsatının temeli işlevini nasıl gördüğünü sunmak için bir fırsat olarak değerlendiriyor. Sony'nin sektör genelinde yeniliğe yön verdiğini düşündüğü ve IBC merkezinde duyurduğu üç önemli alan ise şöyle: Görüntü, IP ve İş Akışı.

Görülebilen her şeyi her açıdan geliştiriyor

IBC'de gösterimciler ve katılımcılar için en önemli nokta içerik sunma platformlarının doğasını değiştirmek ve cihazları almak iken, Sony her müşteri deneyiminin zeminini oluşturan görüntülerin değişimi ve gelişimi konusunda yön verici odağını koruyor:

1442222361_1441979901pxwfs73q20140815051200.jpg

Standartları değiştiren HDC-4300 ile hepsi bir arada 4K etkinlik prodüksiyonu: Canlı prodüksiyon ekiplerinin 4K, HD ve süper ağır çekimi birleştirerek sahadaki dramayı gerçek anlamda yakalayabilmeleri için kullanabilecekleri çeşitli görüntülerin hazır bulunması gerekir. Avrupalı katılımcılar, dünyanın ilk üç adet 2/3 inç 4K görüntü sensörlü 4K sistem kamerasına sahip HDC-4300'ün bunu tek bir platformda gerçekleştirdiğini görebilecek. HDC-4300, Ekim ayında yayınlanacak olan v.1.1 yazılım yükseltmesiyle daha fazla geliştirilerek 4K/100p çekim ve S-Log 3 çıkış imkânı sunacak. Sony standını ziyaret edenler Berlin'deki UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'ndeki aksiyonu izleme fırsatı elde edecek. Görüntüler HDC-4300 ile 4K olarak çekilmiş büyüleyici canlı spor prodüksiyonu olarak sunulacak

Alımdan prodüksiyona kadar her noktada Yüksek Dinamik Aralık özellikleriyle her görüntüyü geliştiriyor: Sony, yalnızca piksellerden ibaret olmayan muhteşem görüntü kalitesini sunmak için Yüksek Dinamik Aralık (HDR) özelliklerini giderek daha fazla prodüksiyon ekipmanına ekliyor. Sony standını ziyaret edenler, HDR gücünün dikkat çekici başka bir örneği olarak 2015 British Grand Prix MotoGP'de canlı olarak çekilecek 4K HDR kaydına şahit olacak. Çekimlerde Dorna Sports ile birlikte çalışıldı ve HDC-4300 kullanıldı. Olağanüstü HDR işleme ve görüntüleme üstün renk gamı, ton ayrıntıları ve Sony'nin BVM-X300 OLED Trimaster EL Monitörüyle 4K izleme sayesinde mümkün kılındı. Sony, IBC'de uçtan uca HDR prodüksiyon iş akışının avantajlarını sergilerken hem görüntü deneyiminin hem de alım, profesyonel renk düzenlemesinden oturma odası sunumuna kadar HDR yönetiminin pratikliğinin altını çiziyor.

Yeni PXW-FS5 ile dilediğiniz her yerde yaratıcı kontrol: PXW-FS7, tüm dünyada belgesel yapımcıları için yepyeni imkânlar sunarak, IBC 2014'ten bu yana bir içerik oluşturucu nesline ilham kaynağı oldu. Koşullar ne olursa olsun sanatsal vizyonları ile uyumlu dayanıklı bir profesyonel video kamera arayışı içindeki içerik oluşturucu sayısı giderek artıyor. PXW-FS5, en zorlu koşullarda muhteşem görüntü seçimleri ve anında erişilebilen çeşitli yaratıcı özelliklerle hareket halindeyken rakipsiz çekim imkânı sağlıyor. Başarılı PXW-FS7'yi tamamlayan bu yeni kompakt video kamera, etkinlik videografisinden kurumsal ve çevrimiçi video prodüksiyonuna kadar çeşitli profesyonel uygulamalar için uygun, yüksek kaliteli görüntüler sunuyor.

Yayıncılar için dünyanın ilk* Full HD OLED vizörleri: Full HD 0,7 inç OLED panellerle donatılmış iki yeni HD vizör ilk kez tanıtılıyor ve daha hızlı piksel tepki süreleri ile mevcut DVF-EL100vizörün iki katı parlaklık sunuyor. Hem HDVF-EL20 (standart model) hem de HDVF-EL30 (QHD <960×540> 3,5 inç alt LCD'ye sahip üst düzey model), vinyet efektini azaltırken daha uzun bakış noktası mesafesi sağlayan yeni bir optik büyüteçle birlikte geliyor

*Sony araştırmasına göre ENG ve Sistem Kamerası amacına uygun olarak.

Her prodüksiyon ortamı için IP bağlantılı altyapının operasyonel avantajları

Daha büyük görüntü dosyaları, canlı yayına geçiş süresi ve BT tabanlı iş akışlarının getirdiği gereklilikler, yayıncıların stratejik gelişimini etkilemeye devam ettikçe Sony, prodüksiyon altyapısının tüm elemanlarını IP ile bağlama amacını daha fazla vurguluyor. Sony, en zorlu canlı prodüksiyon ortamlarında bile sektör genelinde IP'ye doğru geçişi desteklemek için birçok üreticiyle çalışarak tüm tarafların daha düşük altyapı ve kablo maliyeti elde etmesini, daha geniş standart BT ağı kullanımından ve prodüksiyon kaynağı planlamasında daha yüksek verimlilikten faydalanmasını sağlıyor:

Sony'nin HD üstü IP Canlı Prodüksiyon Sistemi için daha geniş sektör desteği: Sistemi ana akım haline getirmek için piyasada zorlu yayıncı iş akışlarını destekleyecek çok sayıda uyumlu ürünün bulunması gerekecek. Sony, tedarikçiler tarafından geliştirmeyi desteklemek için teknik destek, bağlantı testi ve diğer yardımları sağlamaya hazır. Şu anda sektörde 36'dan fazla üretici IP Canlı Prodüksiyon Sistemini destekliyor.

1442222297_1441979914srg360shefront15080502large.jpg

IP bağlantısının yaygın olmadığı 'son alana' erişiliyor: Networked Media Interface'e dayalı IP üzerinden 4K canlı prodüksiyon: Geleneksel SDI (Seri Dijital Arabirim) uygulamalarının yüksek maliyetli, ağır ve çok yer kaplayan kurulumlar haline gelmesi nedeniyle yayıncılık sektörü, özellikle canlı yayın ortamlarında olmak üzere 4K prodüksiyonlar için yeteri kadar altyapı oluşturma zorluğuyla karşı karşıya. Sony'nin formattan bağımsız IP tabanlı canlı prodüksiyon ürünleri, tüm cihazların SD'den 4K'ya ve ötesine tek bir Ethernet kablosuyla bağlanmasını ve tüm sinyal türlerinin iletilmesini sağlıyor. Sony'nin IP çözümü üç yeni ürünle artık daha kapsamlı hale geliyor: Dünyanın ilk 4K/IP Canlı Anahtarlayıcısı olan XVS-8000, 4K ve yüksek kare hızlı sistem kameraları için ana bant işlemci birimi BPU-4500 ve çoklu bağlantı noktalı canlı prodüksiyon sunucusu sistemi PWS-4500.

Prodüksiyon ve dağıtım iş akışlarının evrimi için işbirliğine dayalı yaklaşım

Sony yine iş ortağı olarak medya kuruluşlarıyla çalışarak medya prodüksiyonu ve dağıtım iş akışlarını geliştirmeleri için prodüksiyon platformlarında önemli, stratejik dönüşümler elde etmelerine yardımcı olma konusundaki kararlılığını vurguluyor. Sony'nin İş Akışı Yeniliği Çözümleri, Media Lifecycle Services, Ci Medya Bulut Çözümleri ve Catalyst Edit yazılımı ile birlikte sektörde gerçekleşen hareketlenmenin ardından Sony birçok hizmet ve iş ortaklığını tanıtıyor:

Turner Broadcasting System Europe, başarılı Sony Media Backbone Conductor uygulamasını sergiliyor: Turner Broadcasting System Europe'un Teknoloji ve Operasyon Departmanı Bölge Başkan Yardımcısı Steve Fish; daha esnek, daha çevik bir prodüksiyon ortamına geçişin merkezi olarak Sony'nin Media Backbone Conductor çözümünü nasıl uyguladığını açıklamak üzere IBC sahnesinde Sony'ye katılıyor. Turner Broadcasting'in yeni, tamamen dosya tabanlı Avrupa Medya Merkezi; Londra, Madrid, Münih, Paris, Roma ve Stockholm'daki Medya Hazırlama Merkezlerinde kullanılan araçları, süreçleri ve uygulamaları bir araya getirerek Avrupa'da 35 kanal için medya yönetimini modernleştiriyor.

Eksiksiz kullanıcı dostu tak ve çalıştır varlık yönetimi: Sony'nin Media Navigator çözümü Avrupalı yayıncılara tanıtıldı: Sony, geçen ay duyurulan, esnek varlık yönetimi sunan uygun maliyetli ve ölçeklenebilir çözümü Media Navigator'ı yayıncıların beğenisine sunuyor. Yeni kullanıcı dostu platform, 4K dahil olmak üzere birçok modern medya biçimini destekliyor. Bu platform, prodüksiyon firmaları ve bölgesel yayıncılardan şirketlere, devlet organlarına ve kuruluşlara kadar çeşitli profesyonel müşteriler için idealdir.

1442222426_1441979907bvmx300front20140829.jpg

İçeriğin değerini koruyor ve artırıyor: İçeriği korumak, saklamak ve hazırlamak kritik bir adımdır. Bu durum özellikle arşivleri tamamen kaset tabanlı olan medya kuruluşlarının %43'ü için geçerli. Bu yıl Temmuz ayında alınmasından sonra Memnon'un arşivleme hizmetleri ve teknolojileri ile Sony'nin geliştirilmekte olan Optical Disc Archive serisi ve Media Lifecycle Services çözümü, medya şirketleri ve yayıncılar için gelişmiş medya varlık yönetimi ve dijitalleştirme çözümleri açısından yeni fırsatlar yaratıyor. IBC'de Sony standını ziyaret edenler Sony'nin Hawk-Eye ve Pulse Innovations ve Memnon gibi Yönetim Hizmetleri işletmelerinin en yeni uygulamalarını görme fırsatı elde ediyor.

Yeni DWX-N Serisiyle minimum ses gecikmesi sunan tamamen dijital kablosuz ses: Sektör lideri DWX Serisinin yarattığı gelişmelere sahip Sony'nin yeni, tamamen dijital sistemi, daha yüksek kaliteli ses, daha 1,5 milisaniyelik* daha düşük ses gecikmesi ile konserler, tiyatrolar ve yayınlar için güvenilir iletim imkânı sağlıyor. DWX-N Serisi Wireless Studio sistem kontrol yazılımı ve üç yeni modelle birlikte duyuruluyor: DWR-R02DN alıcı, DWT-B01N kutulu iletici ve DWN-02N el tipi iletici *Analog çıkış.

1442222344_1441979901pxwfs5side15072845mid.jpg

Sony PWS-100RX1 kablosuz iletimde bir ilki gerçekleştirdi: Sony, 4G/LTE ve Wi-Fi® ağlarını AV verilerini doğrudan kameralarından aktaracak şekilde optimize ediyor. Bu, haber ve belgesel prodüksiyon ekiplerinin proxy videoyu hızla ve düşük maliyetle iletme ihtiyacını karşılamak için yapılıyor. Örneğin, PWS-100RX1'in kablosuz akış avantajları; ağ depolama alanına kaydedilebilen MP4 dosyalarına akış imkanı veren yeni 1.1 yükseltmesiyle ve oluşturulan meta verinin iyileştirmesi niteliğindeki yeni GPS işleviyle genişletiliyor.

HXC-P70 ile her konumda düşük maliyetli, yüksek kaliteli HD çekim: Yeni HXC-P70 HD çok amaçlı kamera, birçok uzaktan kumanda işlevine sahip. Bu işlevler, spor stadyumlarındaki tavan kameraları ve su geçirmez muhafazalı hava durumu kameraları gibi uzaktan prodüksiyon gereklilikleri için ideal. HXC-P70, 2/3 inç Exmor® 3 çipli CMOS sensörü sayesinde yüksek hassasiyetli çekim yapabilirken, doğrudan optik fiber bağlantı, gerekli güç kaynağıyla birlikte kameranın HXCU-FB70 kontrol birimiyle 500 m mesafeden kullanım imkânı sağlıyor. Tek modlu fiber kabloyla (SMF) bağlantı durumunda, kullanım imkânı yerel güç kaynağıyla 10 km mesafeye çıkabiliyor.

Güç kaynağı olmadığında bile akıcı robotik kontrol ve muhteşem görüntü kalitesiyle SRG-360SHE: Full HD SRG-360SHE Ethernet Üzerinden Güç (PoE+) kurulumunu ve IP üzerinden robotik kontrolü destekliyor. Bu özelliğiyle tavanlar ve dar alanlar gibi esnekliğin çok değerli olduğu uzak montaj uygulamaları için ideal oluyor. Hedef kitlesi haber prodüksiyonu, canlı spor prodüksiyonu, müzik videoları ve reality programları olan SRG-360SHE, çoklu IP, HDMI ve 3G-SDI çıkışına sahip. Bu çıkışların tümünde, hem video hem ses sinyallerinin tek bir kablodan iletilmesini sağlayacak şekilde ses entegre edilmiş durumda.

Yeni ultra hızlı taşınabilir HDD RAID sürücüler ve 256 GB SxS PRO+ kart ile profesyonel 4K kayıt ve yüksek hızlı sahada veri aktarımı: İçerik oluşturucular 4K prodüksiyonu giderek daha fazla benimserken Sony de yeni bir yüksek hızlı, yüksek kapasiteli depolama ürünleri serisi geliştirdi. 4 TB (PSZ-RA4T) veya 6 TB (PSZ-RA6T) depolama kapasitesine sahip PSZ-RA Serisi 3,5 inç HDD iki yataklı RAID sürücüler RAID 0 modunda 440 MB/sn'ye* kadar hızda depolama imkânı sunarak 1 TB'lik dosyanın yaklaşık 50 dakikada yedeklenmesini sağlıyor. Ayrıca, yeni SBP-256D SxS PRO+ kart, mevcut en yüksek kapasiteli kartın iki katı, yani 256 GB depolama alanıyla sahada çekim için çok daha fazla imkân sağlıyor.

"Beyond Definition" vizyonunu gerçekleştirmek için iş ortaklarıyla birlikte çalışıyoruz

Sony Profesyonel Çözümler Avrupa Başkan Yardımcısı Katsunori Yamanouchi, "IBC'de sergilediğimiz Görüntü, IP ve İş Akışı yenilikleri, teknolojimizi ve hizmetlerimizi hızla değişen medya sektörünün taleplerini fazlasıyla karşılayacak şekilde sürekli olarak yeniden şekillendirdiğimizi gösteriyor. Müşterilerimiz, hedefleri değiştikçe ve yenilendikçe onlara muhteşem teknolojik yenilikler sunacak ve hem faydalı hem de ölçeklenebilir çözümler sağlayacak iş ortağı olarak bizi görüyorlar." diyor. Yamanouchi ayrıca "Yenilikçilik şirketimizin temeli olmayı sürdürürken, çalışanlarımızın fikirleri, yaklaşımları ve yetenekleri bu teknik gelişmeleri müşterilerimiz açısından ticari başarıya dönüştürmede önemli bir rol oynuyor. Beklentileri aşma konusundaki bu kararlılığımıza 'Beyond Definition' diyoruz ve IBC'de bu vizyonu gözler önüne seriyoruz." şeklinde konuşuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.