Güncel

Sony'den otomotiv sektörü için yüksek teknolojili sensor!

Sony otomotiv sektörünü iyileştirmeye devam ediyor. Bu yazımız da sizlere bu teknolojiyi tanıtıyoruz.

Sony'den otomotiv sektörü için yüksek teknolojili sensor!

Sony Semiconductor, bugün otomotiv için LIDAR kullanılabilen, endüstrinin ilk doğrudan uçuş süresi (dToF) yığınlı SPAD (tek fotonlu çığ diyotu) derinlik sensörü IMX459'un piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Sony IMX459 sensörü, gelişmiş sürücü yardım sistemlerine (ADAS) ve otonom sürüşe (AD) yardımcı olabiliyor. Bu sensörün ilk örnekleri gelecek yıl Mart ayında gönderilmesi planlanıyor.

Rapora göre ürün, yüksek hassasiyetli, yüksek hızlı mesafe ölçümü için kompakt 1/2,9 tipi bir form faktörü oluşturabilen, tek bir çip üzerine paketlenmiş SPAD piksel boyutlarında. Bu çipin değişen işleme devresi yalnızca 10 mikron kare olacak.

Sony'den otomotiv sektörü için yüksek teknolojili sensor! - Resim : 1

İşte sensürün tanıtım klibi:

Sony sensor tecrübesi artık yollarda

LIDAR menzili için kullanılan birçok yöntem arasında SPAD pikseli bulunuyor. Bu piksel, ışık kaynağı tarafından yayılan ışık ile onun yaydığı ışık arasındaki uçuş süresine (zaman farkı) dayalı olarak bir nesneye olan mesafeyi ölçen dToF sensöründe bir algılama elemanı olarak kullanılıyor. Sony bu piksel için, nesne tarafından yansıtıldıktan sonra sensöre geri döndüğünü açıkladı.

CMOS görüntü sensörlerinin geliştirilmesi sırasında oluşturulan arkadan aydınlatmalı piksel yapısı, yığılmış yapı ve Cu-Cu bağlantısı gibi teknolojileri kullanan Sony, SPAD piksellerini ve değişen işleme devrelerini tek bir çip üzerinde paketleyen benzersiz bir bileşen yapısı da oluşturmayı başardı.

Sony'den otomotiv sektörü için yüksek teknolojili sensor! - Resim : 2

SPAD ToF derinlik sensörü yığın konfigürasyonu (Üst: SPAD pikselleri, alt: mesafe ölçüm işleme devresi)

Bu tasarım, 1 / 2.9 tipi boyut biçiminde yaklaşık 100.000 etkin piksellik yüksek bir çözünürlük elde ederken, 10 mikron kare kadar küçük piksel boyutlarının minyatürleştirilmesini sağlıyor. Ayrıca foton algılama verimliliğini artırır ve her 15 cm'lik bir birim aralığında uzun mesafeden yakın aralığa yüksek hızlı, yüksek doğrulukta mesafe ölçümü için yanıt vermeyi iyileştirir.

Sony'den otomotiv sektörü için yüksek teknolojili sensor! - Resim : 3

Görüntüleme örneği (nokta bulutu)

Sony'den otomotiv sektörü için yüksek teknolojili sensor! - Resim : 4

Mekanik tarama LiDAR referans tasarımı

Ürün, otomotiv uygulamaları için fonksiyonel güvenlik standartlarını karşılamakta ve LIDAR'ın güvenilirliğine ayrıca katkıda bulunuyor. Tek çipli yapı, daha küçük, daha düşük maliyetli LIDAR elde edilmesine de yardımcı oluyor.

Sony'den otomotiv sektörü için yüksek teknolojili sensor! - Resim : 5

Sony IMX459 Teknik Özellikleri

Sony'nin otomotiv sektöründeki gelişmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.