Güncel

Sosyal kredisi düşük olan trene binemeyecek!

Vatandaşlarını belli bir sosyal puan ile değerlendiren Çin'de sosyal kredi puanı düşük olanlar trene binemeyecek. Bu yüzden Çin'de kriterleri karşılamayan 23 milyon kişi toplu taşımadan men edildi.

Sosyal kredisi düşük olan trene binemeyecek!

Dünyanın en baskıcı devletlerinden bir tanesi olarak bilinen Çin, toplu taşıma kullanmayı yasaklıyor. Çin Basın Ajansı'na göre, bugüne kadar 23 milyon Çin vatandaşı herhangi bir toplu taşımayı kullanmaktan men edildi. Bunun en önemli nedeni vatandaşların sosyal kredilerinin düşük olması.

Kredisi düşük olan trene binemeyecek!

Vatandaşlarının daha uysal ve toplumla entegre davranmasını isteyen Çin, buna uymayan kişileri toplu taşımadan dışlıyor. Verilen istatistiklerde; uçak bileti almak isteyen 17,5 milyon ve hızlı tren bileti almak isteyen 5,5 milyon kişinin bilet alması engelledi. Bu yasaklar katlanarak devam ettirilmek isteniyor. Dünya kamuoyu tarafından Çin, birçok kez sert eleştirilere konu olmuştu.

Sosyal kredi sistemi nasıl işliyor?

Çin'de yaşıyorsanız neredeyse her saniye devlet tarafından kontrol ediliyor olabilirsiniz. Her köşeye yerleştirilmiş olan yapay zekaya sahip kameralar 3D yüz tanıma teknolojisi sayesinde, vatandaşların tüm davranışlarını kayıt altına alabiliyor. Toplu taşımaya bindiğinizde başkalarının rahatsız ederseniz veya fazladan yer kaplarsanız bu, sosyal kredinizi düşürebiliyor. Toplumdaki bazı çevreler, toplu taşımada rahatsızlık veren kişilerin daha ağır cezalara çarptırılmasını istiyor.

2020 yılında her vatandaşın bir dosyası olacak

Büyük bir distopyayı andıran Çin, daha da ileri giderek her vatandaşı için farklı bir vatandaşlık dosyası oluşturuyor. 2020 yılında bitirilmesi beklenen bu proje kapsamında, Çin nüfusunun özellikle de şehirleşmiş bölümlerinde, her vatandaş için ayrı bir dosya tutulacak. Toplum içerisinde uyumsuz davranışlar sergileyenler, vatandaşlık dosyasına kaydedilerek, sosyal kredisi düşürülecek. Sizce de Çin, büyük bir teknoloji distopyasına doğru ilerlemiyor mu? Yorumlarınızı heyecanla bekliyoruz.

Yorumlar
Erhan
Aynen öyle, tam olarak teknoloji distopyası kurma yolunda adım atıyor. Çin teknolojisini baskıcı yönetim uygulama yolunda kullanmaya ve bunu artırmaya devam ederse, bir gün halk ayaklanması yaşayabilir. Birini diğerinden ötekileştirmek çok tehlikeli bir adım. Para cezası olur, hapis cezası olur, ama sen aynı topraklarda, aynı havayı soluyan insanları ayrıştırırsan, o insanlar da kendilerini dışlanmış hisseder. Dışlanmış hisseden nüfusu on milyonları bulmaya devam ederse, bu iş bir gün bir yerde patlar.
Cevapla
murat
sosyal kredi ile ırkçılık karıştırılmasın,,güzel bir sistem,,sorunlu arıza çıkartan tiplerin kredisi düşecek ve gittikçe ya kendini düzeltecek yada topluma uyum için gayret edecek,vapurda sigara içip nara atamayacak gibi...
Cevapla
yakup
böyle bir saçma sapan uygulama olamaz sosyal kredisi düşük olan trene binemiyecekmiş böyle bir şey olursa edit yöntemiyle millet çindekiler kredisini yükseltir binilir böyle bir ayrımcılık olamaz
Cevapla
Quick1903 King Youtube
Blackmirror dan bir bolumu vardı. Ona benzetilmiş
Cevapla
BENGİSU
Harika bir uygulama..."sosyal kredi" medeni bir toplum için gerekli bir düşüncenin ürünüdür. Yalnızca toplu taşıma vasıtaları değili, dini ve ulusal bayramlarla özel günleri de içerecek şekilde sınırları genişletilmelidir...
Cevapla
Es
Gerçekler, sen olayı çok yanlış anlamışsın.... Helal olsun, konuyu bağladığın yerleri şaşkınlıkla okudum.
Gerçekler
insanları ikiye ayıran sizin gibi kafalar. altta zenciler kürek çeksin..yukarıda porkekizliler ingilizler.ispanyollar da viskiler,şaraplar içip keyf etsin.. yazık be böyle kafaları taşıyanlara.. Bengisu o zaman Çin,e git..mademki alt...üst seviyesi varsa yapınızda.. Allah dahi kulunu ikiye ayırmıyor..herkese genel yaşam veriyor..kimseye özel yaşam vermiyor..peygamberler dahil. çürük kafalarda bu Çinlilerin beyinsizlerini haklı görür. yuh be çinli..senin malında alınmaz..
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.