Güncel

Sosyal medya kullanımının zararları yararından fazla!

Sosyal medya kullanımı gündelik hayatımızın vazgeçilmezi olsa da uzmanlara göre zararları yararlarından fazla. İşte tüm detaylar.

Sosyal medya kullanımının zararları yararından fazla!

Sosyal medya artık gündelik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Herkes sahip olduğu akıllı telefonlar ile zaman fark etmeden sosyal medyada vakit geçirebiliyor. Uygulamaların algoritmaları ve bağımlılık yapan yapıları yüzünden ise insanlar sosyal medya kullanmayı isteseler de bırakamıyorlar, bu da beraberinde bazı psikolojik problemler yaratıyor.

Sosyal medya kullanımının zararları yararından fazla!

Sosyal medya kullanımının zararları yararından fazla! - Resim : 1

Sosyal medya platformları, hızlanan dijital dünyada artık haber öğrenmeden tutun her şey için kullanılabiliyor. Sosyal medya platformlarındaki artışla kullanıcı sayıları ve kullanım süreleri yükselirken, giderek yaygınlaşan yanlış ve yanıltıcı içerikler dezenformasyonun önünü açtı. Uzmanlar sosyal medya ile ilgili “Sosyal medya mecralarından servis edilen haberlerin kaynağını mutlaka sorgulamak gerekiyor. Bilinçli ve kasten paylaşılan ve repost edilerek saniyeler içinde milyonlarca kişiye ulaşan yanlış ve yanıltıcı içerikler, dezenformasyona neden oluyor. Herhangi bir kasıt olmaksızın paylaşılan yanlış bilgiler de o kadar masum değil. Bu tür içerikler de mezenformasyon yaratarak toplumu yanıltabiliyor. Dezenformasyonlarla dolu içerikler sosyal medyada dolaşıma sokulduğunda bunu farkına varmayan kitleler tarafından paylaşılarak mezenformasyona dönüşüyor. Kitleler genişledikçe dezenformasyonun etki alanı da aynı şekilde yayılıyor” ifadelerini kullanıyor.

Yanlış bilgilerin de hızla yayıldığı sosyal medya platformları kullanıcı psikolojisi üzerinde de kötü etkilere sahip. Ancak TikTok gibi platformların algoritmaları sebebiyle uygulamalardan uzak durmak da mümkün olamıyor.

Yorumlar
@MetinAltintas
Facebook, intagram hesaplarımı kapattım. Artık sadece twitter var. O da sadece okuduğum haberlere tepki verebilmek içindir.
Cevapla
gaziantwpli
Hesap çalındı her şey ismini değiştirmişler tek kullanıcı adı var başka bir şey hiçbir şey yok acil istiyorum
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.