Güncel

Wikipedia için BTK'ya tazminat davası açıldı!

Wikipedia'ya uygulanan erişim engeli yüzünden, bilgi ve fikirlere ulaşma hakkının sınırlandırılması gerekçesiyle BTK'ya tazminat davası açıldı.

Wikipedia için BTK'ya tazminat davası açıldı!

Hukuk fakültesi mezunu yüksek lisans öğrencisi olan avukat Bilge Doğru, Wikipedia nedeniyle BTK'ye dava açtı. Üç yıllık erişim engelinin ''bilgi ve fikirlere ulaşma hakkının sınırlandırdığını' gerekçe göstererek Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) hakkında açtığı tazminat davası bölge idare mahkemesi tarafından kabul edildi.

Wikipedia için BTK'ya tazminat davası açıldı!

Bilge Doğru isimli bir vatandaş, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) dava açtı. Wikipedia'ya uygulanan erişim engelinin, bilgi ve fikirlere ulaşma hakkını sınırlandırdığını ileri süren vatandaş, bu durum nedeniyle BTK'den tazminat talep etti. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra yüksek lisans eğitimine devam eden Bilge Doğru'nun dava dilekçesi, bölge idare mahkemesi tarafından kabul edildi.

Paylaşılan bilgilere göre Bilge Doğru, dilekçeyi önce Ankara 12. İdare Mahkemesi'ne götürdü. Ancak mahkeme, dilekçede menfaat bağının bulunmadığı gerekçesiyle dilekçeyi reddetti. Bu kez bölge idare mahkemesi tarafından incelenen dilekçe, bilgiye ulaşma hakkının ihlal edilmesi durumunda zarar doğabileceğine karar verdi ve dilekçe kabul edildi.

Wikipedia için BTK'ya tazminat davası açıldı! - Resim : 1

Konuyla ilgili açıklamalar, yüksek lisans öğrencisinin avukatı Acun Papakçı'dan geldi. Papakçı, bölge idare mahkemesinin kararının çok doğru olduğunu ifade ederek, davanın internetin özgürce kullanılabilmesi için bir dönüm noktası olabileceğini söyledi. Papakçı'ya göre BTK'nin bir siteye erişim engeli getirmesi, milyonlarca insanı etkileyen bir sorun, kurum erişim engelini getirmeden önce bunu göz önünde bulundurmak zorunda. Açılan davanın nasıl seyredeceği ise önümüzdeki süreçte belli olacak.

Yorumlar
Okuyucu
Wikipedia da yayınlanan bilgiler tartışmasız doğru bilgiler değildir. Çoğunlukla kaynak ya da alıntıların sağlığı sorgulanmaya muhtaçtır. Hatta Türkiye ile ilgili bir takım bilgiler kasıtlı ve yanıltıcı yani ideolojik nitelikte- olumsuz propogandandan ibaret olmasına rağmen Resmî başvuruya yapıldığı halde bu site kasıtlı bir tutum takınarak düzeltme yapmadı. Ülke aleyhine olumsuz propogandanın sürmesine izin verdi. BTK ülke aleyhine olan bu durumu engellemek için başka bir yol kalmadığı yani kara propoganda gerekçesiyle bu siteye erişimi kısıtladı. Bu sitenin bu özelliği ortada iken “ bilgiye ulaşmaya engel olundu” gerekçesi ile aradan geçen bunca zaman sonra devletin resmî kurumuna dava açılmasının arkasında başka hesaplar aramak lazım. Ülkede çok enteresan şeyler oluyor.
Cevapla
Wiki Mehmet
Zaten yasaklanmıştı bu site de tekrar açtılar filan neyin peşindeler anlamıyorum ki
Cevapla
💎G@kko💎
Btk kurumumuzun her daim yanında olmamız gereki
Cevapla
X Artık Biliniyor
Yalakaliği bırak ulennnn
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.